Takovou krizi jsme nečekali, ale nesmíme couvnout, říká polská vláda k antisemitské kauze

ČTK ČTK
2. 2. 2018 19:51
Antisemitských útoků přibylo poté, co byl schválen zákon, který hrozí až tříletým vězením za připisování odpovědnosti za holokaust polskému národu a státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Varšava - Izraelské velvyslanectví ve Varšavě v pátek kritizovalo "vlnu antisemitských útoků", která se v Polsku zdvihla během sporu o nedávno přijatý zákon, který hrozí až tříletým vězením za připisování odpovědnosti za holokaust polskému národu a státu. Zákon, který čeká už jen na podpis prezidenta Andrzeje Dudy, kritizují mimo jiné v Izraeli, USA a na Ukrajině.

"V posledních dnech jsme zaznamenali vlnu útoků na základě antisemitismu. Antisemitská prohlášení a komentáře, z nichž některé přímo napadaly velvyslankyni Annu Azariovou, přicházejí všemi možnými způsoby," uvedlo velvyslanectví podle agentury AFP a upozornilo, že antisemitské výlevy se objevily i na obrazovkách veřejnoprávní Polské televize (TVP), ovládané vládnoucími konzervativci.

Dva přední publicisté v televizi nedávno ironicky vtipkovali o "židovských táborech smrti" - v narážce na rozruch, který budí snaha Varšavy trestat za "polské tábory smrti" coby chybnému zeměpisnému označování nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů v okupovaném Polsku. "Když uplatníme stejnou terminologii, tak bychom mohli říci, že ty tábory nebyly ani německé, ani polské, ale židovské. Konečně, komu sloužila krematoria? Kdo tam umíral?" prohlásil jeden z komentátorů.

Ambasáda si také postěžovala, že TVP šíří "fake news", například tvrzení o souvislosti mezi izraelskou kritikou nového polského zákona a malým odškodněním za nemovitosti vyvlastněné komunistickým režimem, z nichž mnohé patřily Židům.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost si podle opozičního listu Gazeta Wyborcza vyhodnotila, že případné ústupky kritikům sporného zákona by ji uškodily v očích polské veřejnosti, a tak se dá očekávat, že prezident Duda zákon podepíše, přestože tento zákon způsobil vážnou krizi ve vztazích s Izraelem a s Ukrajinou a vyvolal ostrou reakci USA.

"Nesmíme couvnout, i když takovou krizi jsme nečekali," tvrdí list o závěru noční porady špiček PiS. Ty věří, že Izrael potřebuje polského spojence v Evropě více, než naopak, a tak se dá čekat, že bouře za pár týdnů utichne. PiS se podle deníku bojí jen toho, aby Izrael neodmítl další jednání po prezidentově podpisu, což by mohlo Polsku uškodit i ve vztazích s USA.

"V této chvíli je to náš Rubikon. Nedovolíme nikomu, aby používal výraz 'polské vyhlazovací tábory'. Je to urážka všech obětí krutě zavražděných nacistickým Německem," prohlásil premiér Mateusz Morawiecki před novináři, které pozval do muzea ve vsi Markowa, kde za války němečtí četníci za skrývání Židů vyvraždili spolu s osmi Židy i celou polskou rodinu: Józefa Ulma, jeho těhotnou ženu a šest dětí.

"Polsko jako země, jako národ nenese spoluvinu za holokaust," zdůraznil premiér a dodal, že o tom, chce hovořit "s našimi přáteli v Izraeli, s našimi přáteli v USA a s našimi partnery v jiných zemích".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy