Izraelci zavraždili v Dubaji našeho muže, tvrdí Hamas

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
29. 1. 2010 11:40
Palestinec zemřel 20.ledna, podrobnosti Hamas zatím nezveřejnil
Ozbrojenec Hamasu.
Ozbrojenec Hamasu. | Foto: Reuters

Damašek - Palestinské hnutí Hamas obvinilo Izrael, že zorganizoval v Dubaji ve Spojených arabských emirátech vraždu jejich vysoce postaveného velitele Mahmúda Mabhúha.

Padesátiletý Palestinec patřil k ozbrojenému křídlu Hamasu, které si říká Brigády Izzedína Kásama. Podle palestinského bojovníka proti britské správě a židovskému osidlování Palestiny před druhou světovou válkou.

Od roku 1989 žije v Damašku, ale letos 19. ledna přicestoval do Dubaje. O den později zemřel, údajně násilnou smrtí.

"Nemohu zatím zveřejnit okolnosti tohoto činu, spolupracujeme na vyšetřování s úřady Spojených arabských emirátů," řekl agentuře Reuters představitel Hamasu Izzát Rišk.

Izrael se k případu odmítl vyjádřit. Na obvinění z vražd předáků palestinských radikálních skupin obvykle nereaguje. Deník Haarec nicméně uvedl, že Rišk se podílel na únosu a následné smrti dvou izraelských vojáků před téměř dvaceti lety.

Foto: Aktuálně.cz

V minulosti už zahynulo v okolních arabských zemích násilně několik členů Hamasu, Islámského džihádu, či Lidové fronty pro osvobození Palestiny.

Většinou vybuchl jejich automobil nebo byli zastřeleni v Bejrútu či Damašku.

Fiaskem skončil v roce 1997 pokus otrávit jedem v Ammánu šéfa exilového křídla Hamasu Chálida Mišála. Palestinec přežil a jordánská policie zatkla izraelské pachatele s kanadskými pasy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy