Izraelci zavraždili v Dubaji našeho muže, tvrdí Hamas

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
29. 1. 2010 11:40
Palestinec zemřel 20.ledna, podrobnosti Hamas zatím nezveřejnil
Ozbrojenec Hamasu.
Ozbrojenec Hamasu. | Foto: Reuters

Damašek - Palestinské hnutí Hamas obvinilo Izrael, že zorganizoval v Dubaji ve Spojených arabských emirátech vraždu jejich vysoce postaveného velitele Mahmúda Mabhúha.

Padesátiletý Palestinec patřil k ozbrojenému křídlu Hamasu, které si říká Brigády Izzedína Kásama. Podle palestinského bojovníka proti britské správě a židovskému osidlování Palestiny před druhou světovou válkou.

Od roku 1989 žije v Damašku, ale letos 19. ledna přicestoval do Dubaje. O den později zemřel, údajně násilnou smrtí.

"Nemohu zatím zveřejnit okolnosti tohoto činu, spolupracujeme na vyšetřování s úřady Spojených arabských emirátů," řekl agentuře Reuters představitel Hamasu Izzát Rišk.

Izrael se k případu odmítl vyjádřit. Na obvinění z vražd předáků palestinských radikálních skupin obvykle nereaguje. Deník Haarec nicméně uvedl, že Rišk se podílel na únosu a následné smrti dvou izraelských vojáků před téměř dvaceti lety.

Foto: Aktuálně.cz

V minulosti už zahynulo v okolních arabských zemích násilně několik členů Hamasu, Islámského džihádu, či Lidové fronty pro osvobození Palestiny.

Většinou vybuchl jejich automobil nebo byli zastřeleni v Bejrútu či Damašku.

Fiaskem skončil v roce 1997 pokus otrávit jedem v Ammánu šéfa exilového křídla Hamasu Chálida Mišála. Palestinec přežil a jordánská policie zatkla izraelské pachatele s kanadskými pasy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy