Izraelci plánují další velkou žalobu na švýcarské banky

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2012 16:20
Dvojice mužů požaduje v přepočtu více než 5 miliard korun, uložených před holocaustem
Foto: Reuters

Bern/Jeruzalém - Dvojice Izraelců, potomků obětí holocaustu, má připravenou žalobu na švýcarskou vládu a banky, u kterých jejich rodiče uložili před druhou světovou válku svá jmění.

V přepočtu jde o 5 miliard korun, jež chtějí prostřednictvím amerického soudního systému získat zpátky.

Deník Haarec zveřejnil jen částečnou identitu mužů: jsou jimi pan Katz, a pan "S". "Pokoušeli jsme se s bankami a Švýcarskem vyjednávat. Oni nám ale lhali a podvedli nás," tvrdí Katz.

O ničem nevíme

Oba využívají služeb advokáta Rolandea Rotha, který se specializuje na mezinárodní právo a má zkušenosti s restitucemi lidí, kteří holocaustem prošli. Žaloby jsou namířené proti UBS, Credit Suisse a švýcarské vládě.

Katz tvrdí, že jeho matka Paulina Grunfeldová uložila před válkou do bank jeden a půl milionu dolarů, dále pak zlato, šperky a dva Picassovy a Monetovy obrazy. "Když se v roce 1948 do Curichu vrátila, vyhodili ji. Řekli jí, že o ničem nevědí a že musí přítomnost peněz dokázat," řekl Katz Haarecu.

Úspěšný nebyl ani sám Katz během 90. let. Jeho žádost byla odmítnuta. Banky se bránily: informace o bankovních účtech nemůžeme dohledat, protože mnohé záznamy byly po druhé světové válce zničeny.

Čísla účtů kolem krku

Podobnou zkušenost má i "S", píše izraelský deník. Narodil se do bohaté maďarské rodiny. V roce 1938 jeho rodiče uložili v Curichu necelé tři miliony dolarů. Těsně před zatčením maďarskými fašisty mu matka pověsila kolem krku lístek se všemi informacemi o bankovních účet.

Válku přežil a do Curichu se vydal poprvé v roce 1955. Z banky ho vyhodili. "Nikdo se se mnou nechtěl bavit," vzpomíná.

Banky prohlašují, že žádosti jsou bezpředmětné. O přítomnosti účtů totiž chybí důkazy. "Dokonce i americké soudy provedly rozsáhlé šetření. A žádosti opakovaně označily za nepodložené," reagovala UBS na tvrzení pana "S".

 

Právě se děje

před 6 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy