Izraelci plánují další velkou žalobu na švýcarské banky

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2012 16:20
Dvojice mužů požaduje v přepočtu více než 5 miliard korun, uložených před holocaustem
Foto: Reuters

Bern/Jeruzalém - Dvojice Izraelců, potomků obětí holocaustu, má připravenou žalobu na švýcarskou vládu a banky, u kterých jejich rodiče uložili před druhou světovou válku svá jmění.

V přepočtu jde o 5 miliard korun, jež chtějí prostřednictvím amerického soudního systému získat zpátky.

Deník Haarec zveřejnil jen částečnou identitu mužů: jsou jimi pan Katz, a pan "S". "Pokoušeli jsme se s bankami a Švýcarskem vyjednávat. Oni nám ale lhali a podvedli nás," tvrdí Katz.

O ničem nevíme

Oba využívají služeb advokáta Rolandea Rotha, který se specializuje na mezinárodní právo a má zkušenosti s restitucemi lidí, kteří holocaustem prošli. Žaloby jsou namířené proti UBS, Credit Suisse a švýcarské vládě.

Katz tvrdí, že jeho matka Paulina Grunfeldová uložila před válkou do bank jeden a půl milionu dolarů, dále pak zlato, šperky a dva Picassovy a Monetovy obrazy. "Když se v roce 1948 do Curichu vrátila, vyhodili ji. Řekli jí, že o ničem nevědí a že musí přítomnost peněz dokázat," řekl Katz Haarecu.

Úspěšný nebyl ani sám Katz během 90. let. Jeho žádost byla odmítnuta. Banky se bránily: informace o bankovních účtech nemůžeme dohledat, protože mnohé záznamy byly po druhé světové válce zničeny.

Čísla účtů kolem krku

Podobnou zkušenost má i "S", píše izraelský deník. Narodil se do bohaté maďarské rodiny. V roce 1938 jeho rodiče uložili v Curichu necelé tři miliony dolarů. Těsně před zatčením maďarskými fašisty mu matka pověsila kolem krku lístek se všemi informacemi o bankovních účet.

Válku přežil a do Curichu se vydal poprvé v roce 1955. Z banky ho vyhodili. "Nikdo se se mnou nechtěl bavit," vzpomíná.

Banky prohlašují, že žádosti jsou bezpředmětné. O přítomnosti účtů totiž chybí důkazy. "Dokonce i americké soudy provedly rozsáhlé šetření. A žádosti opakovaně označily za nepodložené," reagovala UBS na tvrzení pana "S".

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy