Izraelci a Palestinci opět jednají. Ve vší tichosti

rak
14. 1. 2008 17:26
Po sedmi letech se znovu hledá cesta k míru
Olmert "nechce hřešit", o mírový proces se chce aspoň pokusit.
Olmert "nechce hřešit", o mírový proces se chce aspoň pokusit. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Summit v Annapolisu z listopadu loňského roku začíná přinášet první ovoce: Vyjednávací týmy Izraelců a Palestinců začaly s "vážným" jednáním o klíčových otázkách, které stojí v cestě konečnému míru na Blízkém východě.

Dvouhodinovou debatu o statutu Jeruzaléma, palestinském státu, uprchlících, hranicích, izraelských osadách, vodě a bezpečnosti vedla izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová a bývalý palestinský premiér Ahmad Kurája. Obě strany označily setkání za "pozitivní".

Ke stolu zasedli vrchní vyjednavači jen několik dní poté, co je k tomu přímo v Jeruzalémě vybídl americký prezident George W. Bush.

"Předešlé zkušenosti ukázaly, že jednání za světla reflektorů vedou k radikalizaci pozic a nakonec k překroucení věcí vyřčených za zavřenými dveřmi. Následuje zklamání, jež vede k násilí," řekla po schůzce Livniová.

Koaliční partneři vyhrožují odchodem

Obě strany proto chtějí pokračovat ve větší tichosti než dosud. Detaily nehodlají zveřejňovat.

Obavy Livniové sdílí také izraelský premiér Ehud Olmert. V pondělí upozorňoval poslance, že si není dohodou jistý. Pokus o dosažení konečného míru s Palestinci ale považuje za svou povinnost. "Byl by to hřích, pokud bych se nepokusil," citovala Olmerta agentura Reuters.

Američany iniciovaný plán počítá s mírem do konce roku.

Zatím největší snaha o ukončení blízkovýchodního konfliktu po sedmi letech násilí rozčiluje ale některé koaliční partnery izraelského premiéra. Dokonce kvůli tomu vyhrožují odchodem z vlády. Vůdci strany "Izrael - náš domov" Avigdoru Liebermanovi se nelíbí zejména požadavek na vyklizení nelegálních osad na Západním břehu Jordánu.

S Olmertem se setká zítra. Ve středu chystá tiskovou konferenci, kde by měl své definitivní rozhodnutí oznámit.

Ozbrojenci Hamásu v Gaze
Ozbrojenci Hamásu v Gaze | Foto: Reuters

Hamás: mírový proces je zločin

Za největší překážku pro dialog považuje na druhé straně židovské osady palestinský prezident Mahmúd Abbás, který čelí vážným problémům i na domácí půdě.

Poté, co loni v létě přišlo jeho hnutí Fatah v krátké občanské válce s Hamásem o svůj vliv v Gaze, jsou palestinská území prakticky rozdělena na dva svébytné celky.

"Jsem připravený s Hamásem jednat, i když to USA nepřipustí," řekl Abbás v neděli.

Radikální islamisté zatím mírový proces bojkotují, dokonce ho označují za zločin proti palestinskému lidu. Abbásova slova pak přirovnali ke snůšce lží.

 

Právě se děje

Další zprávy