Arabové z Izraele věří v historický úspěch. Bronz ve volbách

Marek Hudema
17. 3. 2015 6:22
Koalice izraelských Arabů má vůbec poprvé šanci uspět. Reportáž z Izraele, kde v úterý volí nový parlament.
Adžmán Odeh, lídr Společné arabské kandidátky
Adžmán Odeh, lídr Společné arabské kandidátky | Foto: Reuters

Nazaret (Od našeho zpravodaje) - Na kruhovém objezdu uprostřed Nazaretu, místa, kde žil Ježíš, stojí v dopoledním slunci hlouček lidí s plakáty. Kolem jedoucím řidičům rozdává letáky a vlaječky. Je krátce před volbami, a tak se aktivisté snaží na poslední chvíli přesvědčit nerozhodnuté voliče.

Na řidiče mluví většinou jen arabsky, jde totiž o stranu izraelských Arabů. Tahle formace má vůbec poprvé velkou šanci ovlivnit osud většinově židovského státu. Pokud se naplní prognózy, mohou se po úterních volbách stát třetí nejsilnější izraelskou stranou.

"Jsem tady za arabskou stranu a na transparentu je náš kandidát," říká ani ne dvacetiletá Arabka zapojená do kampaně, která ale - jako většina ostatních - nechce uvést své jméno. Na portrétu je Adžmán Odeh, číslo jedna "Společné arabské kandidátky".

Isaac Herzog a Benjamin Netanjahu, favorité voleb v Izraeli.
Isaac Herzog a Benjamin Netanjahu, favorité voleb v Izraeli. | Foto: Reuters

Izraelští Arabové, kteří tvoří dvacet procent obyvatel země a jinak bývají v izraelských volbách poměrně pasivní, tentokrát chtějí ukázat svoji sílu. Ostatně, dost řidičů si bere vlaječku se symboly strany, upevňuje ji na své auto a vozy s tlampači naplno chrlícími předvolebními slogany a písně projíždějí Nazaretem, největším arabským městem v Izraeli, ještě dlouho do noci.

Do voleb společně

Letos několik malých arabských stran vytvořilo společnou koalici, už zmiňovanou Sjednocenou arabskou kandidátku. Arabské strany donutilo ke spojení zvýšení limitu pro vstup do izraelského parlamentu Knesetu z dvou procent na 3,25 procenta.

Kdyby se pokoušely dostat do parlamentu každá zvlášť, zřejmě by tam nebyla ani jedna.

Poněkud nesourodou koalici teď tvoří čtyři strany - Ta'al spojený se stranou Ra'am, hájící zájmy izraelských Arabů, krajně levicová arabsko-židovská strana Hadash, Balad stavící na arabském nacionalismu a umírněná část Islámského hnutí.

Očekává se, že letos bude arabská účast ve volbách rekordní a podle průzkumu, který si v únoru zadal izraelský deník Haaretz, chce téměř 67 procent arabských voličů hlasovat právě pro Sjednocenou arabskou kandidátku. I přes to, že většina Arabů je - pokud jde o zapojení do izraelského politického systému - trochu rozpačitá.

Voliči chtějí do vlády

"Budu je volit, ale co udělají, nevím, jsou tak napůl dobří a napůl špatní," říká čtyřicetiletý prodavač arabských cukrovinek z Nazaretu. V Jeruzalémě je u Arabů nálada ještě pesimističtější. "Nic se stejně nezmění, zejména pokud jde o vznik Palestinského státu, to je spíše mezinárodní otázka," tvrdí prodavač suvenýrů na hranici jeruzalémského starého města.

Šedesát procent voličů arabské kandidátky podle průzkumu veřejného mínění chce, aby strana vstoupila do izraelské vlády. Arabští politici ale zatím nic takového neplánují. "Nechceme vstoupit do izraelské vlády," vysvětluje jedna z mluvčích jednotné kandidátky izraelských Arabů Reut Mor.

"To, že nechceme být ve vládě, ale neznamená, že nechceme mít vliv a větší vliv," vysvětluje Reut. "Rozhodně chceme být pokud možno součástí všech parlamentních výborů a budeme požadovat také posty předsedů některých výborů – zejména těch, které se zabývají ekonomickými a sociálními záležitostmi. Věříme, že v Knesetu budeme mít patnáct mandátů. I se čtrnácti či třinácti mandáty to ale bude historický úspěch."

V Knesetu zasedá 120 poslanců a největší strany nyní většinou získávají jen něco přes dvacet křesel.

Hlavní cíl? Konec Netanjahua

Odeh nedávno v rozhovoru pro britský deník Guardian zdůraznil, že hlavním cílem arabských stran je odstranit od moci současného premiéra Benjamina Netanjahua z pravicové strany Likud.

Někteří političtí komentátoři i lidé blízcí arabským politikům se domnívají, že Sjednocená arabská kandidátka by proto mohla být zastoupena v kabinetu - nebo případně podpořit příští levicovou vládu. I když jen z parlamentních lavic.

Politické spektrum je v Izraeli roztříštěné, a tak se může vládnoucí koalici hodit každý hlas. Hlavní izraelská levicová strana, vedená Isaacem Herzogem, slibuje mimo jiné dbát na práva izraelských Arabů a také více jednat s Palestinci o vzniku Palestinského státu. A to si přejí i Arabové, kteří žijí v Izraeli a chtějí tam zůstat.

 

Právě se děje

Další zprávy