Izrael zasypává raketami Gazu. Zahynulo přes 220 lidí

Martin Novák Reuters Simona Holecová, Martin Novák, Reuters
27. 12. 2008 22:50
USA vyzvaly Izrael, aby se vyhnul obětem z řad civilistů
Vybombardovaná policejní stanice v Gaze.
Vybombardovaná policejní stanice v Gaze. | Foto: Reuters

* Po setmění Izrael zahájil další kolo náletů * Mluvčí izraelské armády pohrozil likvidací vůdcům Hamásu * Palestinští ozbrojenci v odvetě odpálili rakety na izraelská města Netivot a Aškelon

Gaza - Izraelské letectvo v sobotu zaútočilo na pásmo Gazy. Nálet na zhruba sto cílů provedlo šedesát letadel.

Podle lékařů z nemocnic v Gaze ostřelování připravilo o život nejméně 225 lidí. Až 700 osob utrpělo zranění. Podle agentury AFP je mezi mrtvými i policejní šéf Gazy Taufík Džabbár.

Ministr obrany Ehud Barak po útoku prohlásil: "Nadešla chvíle pro vojenský zásah v Gaze. Nebude to krátká operace a možná ji ještě rozšíříme. Teď je čas bojovat," uvedl Barak.

Poté začaly po setmění další nálety. Terčem útoku byla jižní část pásma Gazy. Vedení armády nevylučuje ani nasazení pozemního vojska.

Rychlá odveta

V reakci na útok začali palestinští ozbrojenci ostřelovat svými raketami Kásam jih Izraele. Zasáhli jeden dům ve městě Netivot, kde jeden muž zahynul a pět dalších lidí utrpělo zranění. Dvě střely dopadly na město Aškelon.

Foto: Aktuálně.cz

Izraelské rakety zničily několik policejních služeben, které patří radikálnímu hnutí Hamás. Korespondent Reuters z místa hlásil, že zasažen byl i přístav ve městě Gaza. Nad zástavbou stoupal hustý černý kouř.

Televizní záběry ukázaly zničené budovy a mnoho bezvládných těl v ulicích. Egypt otevřel hraniční přechod s pásmem Gazy a přijímá raněné.

Hamás a další organizace Islámský džihád už oznámily, že se za útok Izraelcům pomstí. Patrně se pokusí o vyslání sebevražedných atentátníků do izraelských měst.

"Jsme silnější než kdykoliv dříve. Nikdy nebudeme mávat bílým praporem," řekl mluvčí Hamásu.

Vůdce hnutí Chálid Mešal vyzval k třetí intifádě, povstání proti Izraeli.

Mluvčí izraelské armády Avital Leibovič prohlásil, že další údery mohu být vedeny i proti vůdcům Hamásu. "Vše, co náleží k Hamásu, může být terčem. Interpetujte má slova, jak je vám libo," řekl mluvčí novinářům.

Vojáci židovského státu už v roce 2004 zastřelili při leteckém útoku duchovního vůdce a zakladatele Hamásu Ahmada Jasína a poté i dlouholetého šéfa hnutí Abdala Azíze Rantisího.

Sobotní útok je reakcí na rakety, které byly v předchozích dnech vypáleny na Izrael z pásma Gazy. Premiér Ehud Olmert už na začátku týdne prohlásil, že "Hamás za odpalování střel zaplatí vysokou cenu."

Armáda k tomu nyní dodala, že udeří znovu a možná ještě šířeji. "Operace pokračuje a potrvá tak dlouho, jak bude zapotřebí," stojí v prohlášení armády.

Libye iniciovala co nejrychlejší svolání Rady bezpečnosti OSN s cílem odsoudit izraelské nálety, zatímco vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana vyzval k uzavření okamžitého příměří v pásmu Gazy.

Skončete, žádá svět

Bílý dům vyzval Hamás k zastavení raketového ostřelování a Izrael by se podle USA měl při svých vojenských operacích vyhnout civilním obětem.

K ukončení násilí vyzval také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Odsoudil Hamás za odpalování raket a Izrael za nepřiměřené použití síly.

Izrael a Hamás se loni dohodly díky egyptskému zprostředkování na půlročním příměří. Jeho platnost však vypršela 19. prosince a Hamás prohlásil, že jej neobnoví.

Hamás neuznává právo Izraele na existenci a vláda židovského státu naopak odmítá vyjednávat s Hamásem o mírových dohodách. Radikální hnutí ovládá Gazu od začátku roku 2006, kdy zvítězilo ve volbách.

Západní břeh Jordánu však kontroluje hnutí Fatáh, které zaujímá umírněnější postoj vůči Izraeli.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy