Izrael zabil velitele Hamásu, země je na pokraji války

ČTK ČTK
14. 11. 2012 6:22
Židovský stát zahajuje rozsáhlou operaci proti islámským radikálům, ti plánují protiúder
Židovský stát se snaží eliminovat špičky radikální islamistické organizace dlouhá léta.
Židovský stát se snaží eliminovat špičky radikální islamistické organizace dlouhá léta. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Při izraelském náletu v Gaze byl ve středu zabit velitel ozbrojeného křídla radikálního hnutí Hamás Ahmad Džabarí.

Radikál, jenž byl dlouho na čele izraelského seznamu nejhledanějších osob, je jedním ze šesti Palestinců zabitých při celkem 20 úderech izraelských vzdušných sil na cíle v Pásmu Gazy.

Po likvidaci Džabarího izraelské letectvo zaútočilo na další cíle v Gaze. Civilisté se v panice snažili skrýt a počet mrtvých rychle narůstal, napsala agentura Reuters.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo zabito devět lidí, z toho tři děti, a 40 lidí bylo zraněno, uvedla Reuters. Agentura AP s odvoláním na stejný zdroj napsala, že bylo zabito deset lidí, z toho dvě děti.

Americký prezident Barack Obama ve středu telefonicky mluvil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a s egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. Podle sdělení Bílého domu vyzval Netanjahua, aby udělal vše pro to, aby se zabránilo civilním obětem.

Rada bezpečnosti OSN mimořádně jednala o situaci v Gaze, ale nic nepodnikla. I v noci na čtvrtek izraelská letadla a tanky pokračovaly ve střelbě v Pásmu Gazy.

Peklo za peklo

Izraelská armáda označila likvidační akci proti Džabarímu za začátek operace proti radikálům v Gaze - vláda navíc ve středu oznámila, že dala předběžný souhlas k mobilizaci záložníků.

Hamás pohrozil Izraeli tvrdou odplatou.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás i jeho egyptský kolega Muhammad Mursí požádali o svolání mimořádné schůzky Ligy arabských států. Ta se bude podle sdělení náměstka generálního tajemníka LAS Ahmada Ben Hillího konat v sobotu.

Tvrdá kritika z Egypta

Izraelským náletům v Gaze se dostalo ostrého odsouzení ze strany Egypta, který na protest proti nim odvolal z Izraele svého velvyslance. Izrael odpověděl stejným krokem, jeho velvyslanec podle agentury Reuters s ostatním personálem ambasády už odletěl z Káhiry.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Americké ministerstvo obrany po útoku oznámilo, že USA respektují legitimní právo Izraele "bránit se proti terorismu". Obama se shodl s Netanjahuem, že hnutí Hamás musí zastavit útoky na Izrael, aby bylo možné celou situaci zmírnit, uvedlo prohlášení Bílého domu.

Izraelské nálety na cíle v Pásmu Gazy naopak odsoudil Egypt. V prohlášení ministerstva zahraničí vyzval Izrael k okamžitému ukončení útoků na Pásmo Gazy.

K uklidnění napětí kolem pásma vyzval obě strany generální tajemník OSN Pan Ki-mun; Francie vyjádřila hluboké znepokojení nad zhoršením situace v Pásmu Gazy a na jihu Izraele a vyzvala obě strany, aby se vyhnuly vyhrocení násilí.

Začátek "širší operace"

Útok na Džabarího je "začátkem širší operace", citovala agentura AP armádní mluvčí Avital Leibovičovou. Operaci proti radikálům v Pásmu Gazy podle ní schválil vrchní velitel izraelské armády. V případě nutnosti je prý Izrael připraven k pozemní ofenzivě v pásmu. Podle svědků citovaných agenturou AFP byly už desítky izraelských tanků rozmístěny v blízkosti bezpečnostní bariéry mezi Izraelem a Pásmem Gazy.

Armáda v prohlášení uvedla, že jejím terčem byla "odpaliště raket dlouhého doletu (přes 40 kilometrů) a muniční skladiště Hamásu a dalších ozbrojených skupin v pásmu.

Ozbrojené křídlo Hamásu Brigády mučedníka Izzuddína Kásama vzápětí po zabití svého velitele pohrozilo Izraeli masivní odplatou. Izrael "otevřel dveře pekla", citovala agentura AFP z prohlášení brigád, které v něm ujišťují, že budou pokračovat ve svém odporu a v boji proti "izraelskému okupantovi".

Džabarí je nejvyšším představitelem Hamásu zabitým od izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy před čtyřmi roky. Izrael ho vinil z odpovědnosti za řadu protiizraelských útoků, včetně únosu izraelského vojáka Gilada Šalita v roce 2006. Svědci podle agentury AP uvedli, že Džabarí jel autem ve městě Gaza, když jeho vůz náhle explodoval. Zabit byl i jeho osobní strážce a dva další lidé, dvě osoby zahynuly při náletu na Bajt Lahíju na severu pásma.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Izraelští představitelé v minulých dnech řekli, že zvažují likvidaci vysokých činitelů Hamásu. Reagovali tak na vlnu těžkého raketového ostřelování izraelského území z Pásma Gazy kontrolovaného Hamásem. Obnovené raketové útoky z Pásma Gazy a izraelské odvetné akce si za víkend vyžádaly na palestinské straně šest mrtvých a na izraelské sedm raněných.

Izrael právě kvůli raketovým útokům v prosinci 2008 zahájil ofenzivu proti Pásmu Gazy. Trvala měsíc a o život při ní přišlo na 1300 Palestinců.

Varování je jednoznačné

Varování Izraele, který udeřil v Pásmu Gazy, je jednoznačné: buď raketové útoky na Izrael skončí, nebo vypukne peklo. První prominentní obětí se stal vojenský velitel Hamásu, napsala agentura DPA.

Cílená likvidace šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, Ahmada Džabarího, je krvavé varování Izraele adresované radikální islamistické organizaci. Jestliže raketové útoky z Pásma Gazy na Izrael neustanou, bude to pro Hamás mimořádně nepříjemné, tak zní jednoznačně srozumitelný vzkaz.

"Když nemůžeme žít v klidu my, pak ať ani oni nebudou moci žít v klidu. Když je náš život peklem, bude jím i jejich život," řekl izraelský ministr vnitra Eli Išai. Vojenská eskalace v sobě ale skrývá ohromná rizika.

Hamás sice oficiálně upírá Izraeli právo na existenci a chce celou Palestinu, tedy i dnešní Izrael, osvobodit ozbrojeným bojem, ve skutečnosti se ale mnozí z vůdců Hamásu ve zbídačeném Pásmu Gazy už docela dobře "zařídili".

"Kdo má pár milionů dolarů na kontě, pěkný vozový park před vilou a možnost cestovat po celém světě, ten doopravdy nemá zájem o válku s Izraelem," řekl jistý novinář z města Gazy, který nechtěl být jmenován. Kdyby prý ale Izrael Hamás příliš oslabil, zaplnily by vzniklou mezeru podstatně radikálnější skupiny. Boží bojovníci z Islámského džihádu a salafisté stojí na startovních blocích.

"Obě strany mají problém, že jsou násilím druhé strany vystaveny tlaku, zároveň ale nechtějí připustit vykolejení situace," řekl izraelský novinář a znalec situace v Gaze Šlomi Eldar agentuře DPA. Podle něj pravděpodobně existují tajné komunikační kanály, jimiž Izrael Hamásu pohrozil cílenou likvidací jeho předních představitelů. Nejprve se prý Izrael pustí do druhé řady vůdců Hamásu. Pokud ale ani to nepřiměje Hamás ustoupit, mohlo by si podle Eldara Izrael vzít na mušku i jeho nejvyšší vedení kolem Ismáíla Haníji.

 

Právě se děje

Další zprávy