Izrael v roce 1979 odpálil atomovku

Red Zah, ČTK
19. 5. 2006 15:21
Jeruzalém - Izrael a Jihoafrická republika údajně provedly v roce 1979 jaderný test na námořní plošině v severní části Antarktidy.

Tuto informaci dnes zveřejnil izraelský list Jediot Achronot s odvoláním na tajné americké dokumenty, které nedávno vyšly na světlo.

Zveřejněny byly na žádost Výzkumného střediska národní bezpečnosti Georgetownské univerzity ve Washingtonu a podle izraelského listu potvrzují, že záhadná exploze, kterou 22. září 1979 zaregistrovala americká družice v jižní oblasti Atlantského oceánu, byla přece jen jaderného původu.

Carter o výbuchu nevěděl

Ve zprávě vypracované v prosinci 1979 pro Bílý dům bylo také uvedeno, že Izrael a Jihoafrická republika spolupracují ve vojenských otázkách, včetně nukleárního výzkumu.

Zjištění o jaderném původu exploze ze září 1979, obsažené v nyní odhalené zprávě, je ovšem v rozporu se závěry vyšetřovací komise, kterou tehdy ustavil americký prezident Jimmy Carter. Podle zprávy této komise šlo o výbuch jiného původu.

V roce 1990 pak Ústřední zpravodajská služba (CIA) vypracovala zprávu, podle níž Jihoafrická republika vyráběla nukleární zbraně.

Izrael jaderný program nekomentuje

Izrael nikdy nepřiznal, že má vlastní jaderný program. Podle odhadu zahraničních expertů ale židovský stát disponuje arzenálem více než 200 nukleárních hlavic. Izrael není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a dosud se vždy v dané otázce omezoval jen na formulaci, že nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první stát na Blízkém východě.

Jak dnes informoval izraelský list Haarec, Izrael se postavil proti mezinárodnímu zákazu produkce štěpného materiálu pro nukleární zbraně, který navrhují Spojené státy. Pokud by návrh předložený Washingtonem vstoupil v platnost v podobě dodatku k NPT, obává se Izrael, že by se dostal pod tlak kvůli svému jadernému programu, napsal Haarec.

Foto: Aktuálně.cz

Izraelské spory s USA

Zástupci izraelské komise pro jadernou energii se podle něj minulý týden pokusili ve Washingtonu zabránit předložení návrhu na zákaz výroby štěpného zbrojního materiálu, jako je plutonium a vysoce obohacený uran. Americká vláda prý ale na izraelské námitky nedbala, napsal Haarec.

Washington údajně také odmítl rozvíjet civilní jadernou spolupráci s Izraelem, který má kvůli tomu, že se nepřipojil k NPT, těžkosti s obstaráváním náhradních dílů.

Návrh na zákaz výroby štěpného materiálu předložily USA ve čtvrtek na odzbrojovací konferenci OSN v Ženevě. Americký zástupce k tomu uvedl, že je nezbytné zabránit Íránu, ale i Severní Koreji v jaderném zbrojení.

 

Právě se děje

Další zprávy