Izrael zaútočil na Pásmo Gazy, dva lidé zemřeli. Nejzásadnější úder od roku 2014, tvrdí Netanjahu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2018 7:02
Ze strany Izraele šlo o odvetu. Letectvo reagovalo na útoky, při nichž radikálové z Gazy vypálili minometnou palbu a rakety na jižní části území židovského státu.
Útok izraelského letectva v Pásmu Gazy.
Útok izraelského letectva v Pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelské letectvo v sobotu zaútočilo na desítky cílů, které ovládá radikální hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Reagovalo tak na minometnou palbu a rakety, které radikálové z Gazy za poslední dva dny vypáleny na jižní části území židovského státu.

V jižním Izraeli se tak několikrát rozezněly sirény a místní obyvatelé se museli uchýlit do krytů.

Jedna z raket zasáhla v sobotu večer i dům ve městě Sderot, šrapnely zranily tři Izraelce - 52letý muž utrpěl zranění hrudníku, 17letá dívka zranění obličeje a 20letá dívka zranění končetin.

Při úderech v Gaze zahynuli podle palestinských zdravotníků dva mladiství, napsala agentura Reuters.

Hnutí Hamás dnes pozdě večer ohlásilo příměří, ale Izrael ho zatím nepotvrdil.

Svědci popsali, že jeden z náletů zasáhl prázdnou budovu ve městě Gaza a oběťmi se stali dva náhodní kolemjdoucí. Mluvčí izraelské armády zatím na tyto zprávy nereagovala.

Mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm v sobotu večer oznámil, že bylo uzavřeno příměří, které má ukončit izraelské nálety na Pásmo Gazy a ostřelování izraelského území z palestinské enklávy. Podle Barhúma přinesly úspěch egyptské snahy o uklidnění situace.

Letouny zasáhly 40 cílů

Jak napsal izraelský list The Jerusalem Post, sobotní operace byla vůbec největší podobnou provedenou akcí za bílého dne od roku 2014, kdy spolu Izrael a Hamás vedly dosud poslední válku.

Podle armádního mluvčího Ronena Manelise izraelské letouny zasáhly 40 cílů patřících Hamásu ve čtyřech vojenských zařízeních. Armáda se zaměřila na výcviková střediska, sklady zbraní, tunely, ale i kanceláře, jednací místnosti či velitelství radikálního hnutí. Exploze se ozývaly na mnoha místech a ze zasažených budov stoupal hustý černý dým, napsala agentura Reuters.

"Tento útok je vyjádřením zpravodajských a operačních schopností izraelské armády, které mohou být zesíleny či rozšířeny v reakci na potřeby a podle posouzení situace," uvedla armáda ve svém prohlášení. Útok byl podle ní "odpovědí na teroristické útoky provedené teroristickou organizací Hamás proti izraelským občanům".

"Izraelská armáda podnikla zatím nejzásadnější úder proti Hamásu od války v roce 2014. Jestliže to bude potřeba, naše útoky ještě zesílíme," komentoval dění posledních dní izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Ještě před útokem Izraelci na sociálních sítích varovali obyvatele Pásma Gazy, aby se drželi dál od budov a osob, které slouží "teroristické organizaci". "Zachraňte své životy," vzkázali Palestincům.

Protesty trvají už od března

Od konce března se v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem konají protesty Palestinců, při kterých izraelská armáda dosud usmrtila podle bilance agentury AFP přes 130 lidí, většinou neozbrojených.

U hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a židovským státem se i tento pátek shromáždily tisíce protestujících. Patnáctiletý Palestinec, který se snažil přelézt bariéru do Izraele, byl izraelskými vojáky zastřelen. Armáda následně uvedla, že při granátovém útoku utrpěl lehčí zranění i jeden izraelský voják.

Hamás v Gaze vládne již více než deset let. Izrael i USA jej viní z toho, že vyvolává protiizraelské nepokoje a zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Hamás vedl s Izraelem už tři války.

Video: Izraelsko-palestinský konflikt? Dva státy jsou iluze. Na Západním břehu je apartheid, říká Jehošua

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy