Izrael v noci zaútočil v Gaze, spustil sérii náletů

Simona Holecová
2. 4. 2010 6:55
Dostupné informace hovoří o opakovaných úderech. Cílem měly být dílny na výrobu zbraní

Tel Aviv - Izraelské letectvo podniklo v noci na pátek rozsáhlý útok na pozice militantního hnutí Hamás v pásmu Gazy.

S odvoláním na očité svědky o tom krátce po půlnoci informovala agentura Reuters. Britská zpravodajská stanice BBC píše, že izraelská armáda provedla nejméně třináct náletů.

Podle svědků, s nimiž hovořil zpravodaj AFP, nebyly do těchto chvil zaznamenány ztráty na životech. Zástupce palestinského ministerstva zdravotnictví uvedl, že úlomky po výbuších údajně lehce zranily tři děti.

Nejméně čtyři nálety zasáhly okolí města Chán Júnis, kde byli v březnu při přestřelce s palestinskými ozbrojenci zabiti dva izraelští vojáci.

Další stroje směřovaly do měst Gaza a Rafah, i zde svědci potvrdili výbuchy.

Izrael zprávy oficiálně zatím nekomentoval, vojenský zdroj nicméně BBC potvrdil, že terčem útoku byly základny militantních radikálů z Hamasu.

Přesné informace o škodách v pátek ráno chybí. Letecký úder zasáhl továrny, farmu i sídlo mlékárny, podle Izraelců vesměs podniky kryjící vojenské aktivity Hamásu.

Masivní úder přišel dva dny poté, co na jih Izraele přiletěla další z raket, jimiž území státu ostřeluje Hamás. Raketa nezpůsobila větší škody.

Od začátku roku Palestinci z Gazy vypálili na izraelské území už asi čtyři desítky raket a granátů.

Násilností začalo přibývat geometrickou řadou poté, co izraelská vláda avizovala plán vybudovat šestnáct set nových domů ve východním Jeruzalémě. Ten si nárokují i Palestinci.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy