Izrael uspíší plány na výstavbu domů na okupovaném území

ČTK ČTK
5. 6. 2014 11:03
Jde prý o odpověď na vytvoření nové palestinské vlády národní jednoty podporované Hamásem.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael ve čtvrtek oznámil, že uspíší své plány na výstavbu 1500 nových domovů pro židovské osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Jde prý o odpověď na vytvoření nové palestinské vlády národní jednoty podporované Hamásem, který židovský stát i Západ označují za teroristickou organizaci, uvedla agentura AP.

Izraelský ministr bytové výstavby Uri Ariel ve svém čtvrtečním prohlášení přímo uvedl, že "jde o sionistickou reakci na vytvoření palestinské vlády teroru". Plány na výstavbu bytů jsou prý "jen začátkem".

Židovský stát již dříve oznámil, že bude nový palestinský kabinet bojkotovat, a pohrozil odvetnými opatřeními.

Soutěže už byly vyhlášeny

Soutěže na výstavbu nových bytů byly vyhlášeny již ve středu pozdě večer. Konkrétně by mělo jít o 900 domovních jednotek na západním břehu Jordánu a 560 dalších ve východním Jeruzalémě. Všechny tendry vyžadují ještě vládní souhlas předtím, než se přikročí k výstavbě, dodala agentura AP.

Podle hlavního palestinského mírového vyjednávače Saíba Irikáta je oznámení o výstavbě "jasným znamením, že Izrael směřuje k většímu vyhrocení" současné situace. Palestinci prý nyní zvažují, jaká bude jejich odpověď. Nabíl abú Rudajná, mluvčí prezidenta Mahmúda Abbáse, řekl, že reakce Palestinců bude "bezprecedentní".

Abbásův politický poradce Nimr Hammád již vyzval Spojené státy, které jsou velkým izraelským spojencem, aby zakročily. USA výstavbu dalších osad rovněž odmítají. "(Izraelský premiér) Netanjahu chce Palestince dotlačit do konfrontace nebo chce, aby se konflikt rozšířil na mezinárodní úroveň," řekl AFP Hammád.

V Předjordánsku a ve východním Jeruzalémě žije kolem půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců. Většina zemí považuje izraelské osady za nezákonné.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua výstavbu na okupovaných územích vždy bránila na základě principu nutnosti rozšiřovat osady v souladu s demografickým vývojem. Tyto osady ovšem stojí na území, které se má stát budoucí Palestinou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy