Izrael útokem na školy spáchal válečné zločiny, tvrdí HRW

Zahraničí Zahraničí
11. 9. 2014 12:07
"Izraelská armáda provedla útoky na tři dobře označené školy – nebo v jejich blízkosti –, i když věděla, že se tam budou ukrývat stovky lidí," sdělil poradce lidskoprávní organizace.
Škola v Rafahu, kterou podle svědků zničil izraelský útok.
Škola v Rafahu, kterou podle svědků zničil izraelský útok. | Foto: Reuters

New York / Gaza - Izrael se během svých nedávných útoků na Pásmo Gazy dopustil válečných zločinů.

Tvrdí to alespoň lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která se blíže podívala na trojici úderů, jež zasáhly palestinské školy, které zaštiťovala OSN.

"Izraelská armáda provedla útoky na tři dobře označené školy – nebo v jejich blízkosti –, i když věděla, že se tam budou ukrývat stovky lidí. Usmrtila a zranila spoustu civilistů," sdělil poradce organizace Fred Abrahamas.

Bez vysvětlení

Tel Aviv podle něj nepodal žádné ospravedlňující vysvětlení. "Izrael nenabídl žádné přesvědčivé vysvětlení pro tyto útoky na školy, kam se lidé ukryli pro vlastní ochranu, ani pro výsledné krveprolití.“

Při zmíněných útocích 24. července, 30. července a 3. srpna podle HRW zemřelo 45 lidí včetně 17 dětí.

První dva zmiňované útoky - v Bejt Hanúnu a Džabalíje - přitom podle informací ochránců lidských práv necílily ani na žádný vojenský objekt nebo byly provedeny bez rozlišování cíle. Třetí útok - v Rafáhu - byl podle nich nepřiměřený.

"Záměrně prováděné protiprávní útoky - to znamená ty úmyslné nebo provedené z nedbalosti - jsou válečnými zločiny," píše na svých internetových stránkách HRW.

Armáda zatím nereagovala

Izraelská armáda se k obvinění zatím nevyjádřila, napsal izraelský server Haaretz.

V New Yorku sídlící organizace nicméně ve čtvrtek informovala, že podle svého vyjádření izraelská armáda zřídila komisi, která má za úkol "prošetřit mimořádné incidenty", které se přihodily v poslední vlně izraelsko-palestinských násilností.

Podle jejich informací armáda vyšetřuje pět incidentů, jedním z nich je zřejmě i zmíněný útok z 24. července, který zasáhl školu v Bejt Hanúnu vedenou OSN. Na pozemek školy podle svědků citovaných HRW dopadly nejprve dva minometné granáty, další dva dopadly v jeho blízkosti. "Většina lidí byla zabita na dvoře," uvedl jeden z místních obyvatel.

Podle armády ozbrojenci z Hamásu operovali v blízkosti školy a granáty byly pouze odpovědí na útok radikálů. "Armáda uvedla, že školní pozemek - který byl úplně prázdný - zasáhl 'jeden nezvedený minomet'," uvádí zpráva HRW s tím, že vyjádření vojáků je v rozporu se sedmi svědky, s nimiž nezávisle na sobě mluvili.

Armáda novinářům údajně také ukázala fotografie raket ukrytých na školních pozemcích - a z nich i odpalovaných -, HRW nicméně konstatovala, že žádný ze snímků nezobrazoval přímo trojici zmíněných škol.

Organizace také doplnila, že "Izrael má dlouhý záznam selhávání v provádění důvěryhodných vyšetřování týkajících se domnělých válečných zločinů".

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dvou dodávek a dálnice je neprůjezdná. Policisté dopravu odklánějí na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot.

Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy