Izraelské znovuzrození. Lidé během svátků mohou na večeře i navštěvovat blízké

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
1. 4. 2021 6:54
Izraelci slaví Pesach. Zatímco většina evropských zemí chystá na Velikonoce přísná protiepidemická opatření, život v židovském státě se postupně vrací k normálu. Rodiny se tak na jeden z nejstarších náboženských svátků mohou potkávat, jsou otevřené synagogy i restaurace. Země naočkovala proti nemoci covid-19 už většinu obyvatel.
Izrael se díky masivnímu očkování vrátil k normálu už začátkem března | Video: Associated Press

"Mohu se scházet s přáteli, chodit na večeře, setkávat se s rodinou. Je to tu už úplně uvolněné, může nás sedět dvacet u jednoho stolu," popisuje serveru Aktuálně.cz 73letý Tomi Shved z Tel Avivu, který přišel do Izraele z tehdejšího Československa před více než 40 lety.

Přes polovinu obyvatel Izraele už dostalo obě dávky vakcíny proti koronaviru. Ti, kteří se nechali naočkovat, dostali průkaz, se kterým mohou chodit do divadel, restaurací nebo sportovních center. Naočkovaní učitelé znovu zahajují prezenční výuku. Uvnitř se mohou scházet skupiny až 20 lidí, venku až 50.

O to symboličtější je, že právě Pesach je vůbec prvním svátkem za poslední rok, který Izraelci mohou slavit téměř jako dřív. Pesach, někdy přezdívaný židovské Velikonoce, se v zemi slaví sedm dní, z nichž první a poslední den jsou největšími svátky. Připomíná útěk Židů z egyptského otroctví. Pocit osvobození a nové naděje ale letos po dlouhých měsících přísných opatření získává nový význam.

"Není symbolické jen to, že je to svátek svobody, ale je to také svátek rodiny," vysvětluje pro list The Times of Israel David Stav, hlavní rabín města Šoham a šéf liberální ortodoxní organizace Tzohar. "Letos se rodiny znovu shledávají. Lidé, kteří byli velmi opuštění, zvlášť starší lidé byli odděleni od rodin, teď najednou znovu nalézají svobodu a radost z toho, že mohou být spolu."

Lockdown a očkování

Lidé mají možnost během jarních oslav navštívit třeba koncert a festival nebo zajít s dětmi, na které oslavy svátku často cílí, na workshopy. "Velmi se to změnilo. Loni platil úplný lockdown, nesměli jsme nikam chodit a vidět jsem se směl jen s nejbližší rodinou, maximálně v šesti lidech. Všechno bylo velice špatné," vzpomíná Shved. Vláda tehdy zavřela i synagogy a mnoho lidí svátek slavilo s rodinou přes videohovory. Nebo zůstali úplně sami.

Teď v Izraeli přibývá okolo 450 nových případů nákazy denně, ty už ale mají často lehčí průběh a nemocnice se začínají vyprazdňovat. Lidé se například minulou sobotu sešli na velkou společnou večeři seder, tedy na první z důležitých událostí Pesachu.

"Je to výsledek přísných opatření, která jsme měli," myslí si Shved. "Přísných lockdownů a velmi rychlého očkování."

Přesto ještě země nemá nad koronavirem vyhráno. Tomi Shved i po svém očkování zůstává opatrný, ačkoliv podle svých slov už k několika přátelům na večeři vyrazil. V Izraeli jako i v jiných státech se totiž objevuje skupina lidí, kteří se očkovat nechtějí.

Komunita ultraortodoxních Židů, kteří ze začátku váhali, už naočkována víceméně je. Problémem jsou teď někteří lidé, kteří věří například konspiračním teoriím, upozorňuje list Foreign Policy. Kromě toho, že bez očkování je jejich život a pohyb omezený, ale tamní vláda nemá žádný způsob, jak je k vakcinaci přinutit.

Obrat k lepšímu

Zdravotnické úřady očekávají, že oběma dávkami vakcíny budou do konce května naočkováni všichni, kdo na to mají nárok. Třetina občanů jsou lidé do 16 let a v této skupině se začne očkovat, až firmy Pfizer a BioNTech označí svůj přípravek za bezpečný i pro děti. Zatím se očkují ve skupině do 16 let jenom chronicky nemocní nebo obézní.

Podle statistik se v Izraeli od začátku epidemie nakazilo koronavirem přes 832 tisíc lidí a zemřelo 6188 pacientů.

Shved věří, že se situace v zemi i ve zbytku světa začíná obracet k lepšímu. "To je rozdíl mezi nadějí a očekáváním. V očekávání se můžete zklamat, ale naděje vám zůstane," dodává se smíchem.

Video: Češka v Izraeli: Na vakcínu jsem čekala 10 minut

O očkování je velký zájem, stojí se dlouhé fronty. Myslím, že zhruba 80 procent lidí je ochotno se naočkovat, říká Češka žijící v Izraeli Monika Giat. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy