Izrael se na čtyři hodiny zastavil, ochromila ho stávka

Zahraničí Zahraničí
7. 11. 2011 11:11
Stávkovali učitelé, autobusáci i úředníci ministerstev. Letiště zastavilo provoz
Tel Aviv.
Tel Aviv. | Foto: Aktuálně.cz

Tel Aviv - Izraelské odbory vyhlásily v pondělí ráno generální stávku. Země se na čtyři hodiny zastavila, byť původně byl protest plánován na neomezeně dlouhou dobu.

Histadrut - odborová federace zastřešující stovky tisíc zaměstnanců - požaduje po vládě lepší pracovní podmínky pro čtvrt milionu lidí pracujících na časově omezené smlouvy.

"Ministerstvo financí bohužel trvá na svém a my ze schůzky odcházíme bez dobrých zpráv," řekl šéf odborů Ofer Eini po posledním jednání mezi ním a ministrem financí Juvalem Steinitzem.

Škody jdou do stamilionů

Stávkovalo se napříč profesemi: nepracovali univerzitní profesoři, zaměstnanci radnic, ministerstev, učitelé nebo řidiči autobusů.

Provoz pozastavilo i telavivské mezinárodní letiště. Izraelské aerolinky El Al stihly většinu ranních letů odbavit už v neděli večer, komplikace prý tak nebyly zásadní.

Premiér Benjamin Netanjahu odboráře silně kritizoval. Stěžoval si hlavně na dopravní zácpy a několikahodinové ochromení ekonomiky.

"Musíme hledat řešení bez toho, abychom poškodili izraelskou ekonomiku. Obzvlášť v době, kdy se otřásají ekonomiky po celém světě," řekl premiér.

Podle listu Haarec způsobila čtyřhodinová stávka škody za 330 milionů šekelů, což je v přepočtu přibližně 1,6 miliardy korun.

Naposledy Izraelci hromadně demonstrovali svou nelibost vůči vládě v létě, kdy jich statisíce protestovaly proti politice odbourávání sociálního státu. Židovský stát sice netrápí hluboká finanční a hospodářská krize, stále více místních obyvatel má ale čím dál více hlouběji do kapsy.

Trpí hlavně trh s byty. Pořídit si v centru velkých měst nové bydlení je pro většinu obyvatel nedostižný sen. Například Tel Aviv se během dvou let Netanjahuovy vlády stal jedním z nejdražších měst na světě. Nájmy jsou tam vyšší než v Paříži či New Yorku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy