Izrael se hrozí kolize s Rusy v Sýrii. Netanjahu a Putin se dohodli na koordinaci operací

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 9. 2015 20:58
Židovský stát s nedůvěrou nahlíží na vzrůstající ruskou vojenskou angažovanost v Sýrii a premiér Netanjahu přijel vyřešit otázky, jak zabránit případným kolizím ruských a izraelských letadel nad Sýrií. Po jednání s ruským prezidentem Putinem uvedl, že Izrael a Rusko budou koordinovat své vojenské akce v Sýrii, aby zabránily případným ozbrojeným incidentům.
Vladimit Putin s Benjaminem Netanjahuem na schůzce v Moskvě.
Vladimit Putin s Benjaminem Netanjahuem na schůzce v Moskvě. | Foto: Reuters

MoskvaIzrael a Rusko budou koordinovat své vojenské akce v Sýrii, aby zabránily případným ozbrojeným incidentům. Po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to dnes v Moskvě oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Moskva podle něj s tímto postupem souhlasí.

"Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami," řekl novinářům Natanjahu, který dnes přiletěl do Ruska zjistit, jaké jsou záměry Moskvy v Sýrii. "Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít," poznamenal.

Rusko podle řady zdrojů v posledních týdnech přesouvá do Sýrie mnoho zbraní a těžké techniky, včetně letadel. Snaží se tak zabránit tomu, aby různé skupiny povstalců svrhli prezidenta Bašára Asada. Moskva už podle informací z Washingtonu nad Sýrii pustila i drony, které provádějí letecký průzkum.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tak kvůli narůstající ruské přítomnosti v syrském konfliktu přijel do Moskvy jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeli s ním i náčelník generálního štábu armády Gadi Eisenkot a velitel vojenské rozvědky Herzl Halevi.

Je přitom velmi nestandardní, aby měl izraelský premiér v zahraničí takový doprovod.

Podle izraelských médií tak Netanjahu dal zřetelně najevo, jak vážně nahlíží na situaci v Sýrii a na rostoucí ruskou angažovanost v tamním konfliktu. Na zahraniční cesty premiéra obvykle doprovází pouze jeden uniformovaný důstojník, a to vojenský atašé, připomíná například list The Jerusalem Post.

Rusko dodávky pro Asada nepopírá

Podle izraelských médií má armáda židovského státu obavy i z toho, že Moskva dodává Asadovi raketový protiletadlový systém, a hrozí se i toho, že by mohl padnout do rukou libanonského Hizballáhu.

Rusko nepopírá, že do země posílá vojenskou techniku, tvrdí ale, že jedná v souladu s uzavřenými smlouvami i mezinárodním právem a jeho cílem je údajně pomoc v boji s teroristy. Ruský list Kommersant také napsal, že v Sýrii působí okolo 1700 vojenských specialistů.

Rusko už navíc údajně spustilo i letecké průzkumy nad syrským území, a to pomocí dronů. Agentuře Reuters to pod záštitou anonymity sdělili dva američtí představitelé. Pentagon informaci nekomentoval.

Izrael se dojednáním schůzky v Moskvě snažil zabránit případným střetům, ke kterým by mohlo dojít při vojenských operacích na hranicích Sýrie. Izraelské letectvo sousední zemi občas bombarduje. Například když existuje podezření, že do Libanonu do rukou hnutí Hizballáh směřuje konvoj zbraní. Hizballáh bojuje proti Izraeli a zároveň v Sýrii na straně Bašára Asada.

Putin s Netanjahuem tak měli na schůzce údajně mimo jiné hledat řešení, jak zamezit možným kolizím mezi ruskými a izraelskými letadly. "Mohlo by dojít k dohodě mezi Izraelem a Ruskem, která by vymezovala prostor, kde budou v Sýrii operovat. Nebo dokonce k tomu, že oni budou létat za dne, zatímco my v noci," citovala před schůzkou agentura Reuters jednoho z bývalých Netanjahuových poradců.

Na programu jednání zřejmě byla i otázka identifikace armád a cesty, jak zabránit Hizballáhu, aby se dostal k ruským zbraním.

Ruský prezident podle agentury Reuters izraelského premiéra ujistil, že ruské akce na Blízkém východě budou vždy "zodpovědné".

 

Právě se děje

Další zprávy