Izrael, Rakousko a Dánsko založí společný fond na vývoj vakcíny

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2021 22:10
Izrael, Rakousko a Dánsko založí společný fond, ze kterého budou financovat výzkum a vývoj vakcín proti covidu-19. Zváží také investici do jejich výroben. Oznámil to ve čtvrtek izraelský premiér Benjamin Netanjahu po setkání se svými protějšky z obou evropských zemí, informovala agentura Reuters.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

"Založíme společný fond pro vývoj a výzkum a probereme možnost společné investice do výroben vakcín," uvedl ve čtvrtek Netanjahu po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou.

Kurz doplnil, že se země pokusí investovat do výroben očkovacích látek v Izraeli a také v Evropě. Rakouský kancléř před návštěvou Izraele avizoval, že jeho země společně s Dánskem a dalšími státy se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat pouze na Evropskou unii.

Jednání s těmito státy, která začala v první vlně koronavirové krize loni na jaře, se v minulosti účastnil za Česko také premiér Andrej Babiš. Ten by měl Izrael k projednání případné spolupráce navštívit v nejbližších dnech.

Rakousko a Dánsko si podobně jako další evropské země stěžují na pomalou dodávku vakcín skrze unijní očkovací plán. Frederiksenová však ještě před návštěvou Izraele odmítla, že by spolupráce s Izraelem znamenala odchod Kodaně a Vídně z unijního programu.

Francie je proti

Iniciativu Dánska a Rakouska ve čtvrtek kritizovalo francouzské ministerstvo zahraničí, podle kterého je zásadní zajistit solidaritu v EU.

"Musíme spolupracovat v rámci Evropské unie … ale musíme spolupracovat i globálně," uvedl Kurz a Izrael označil za "první zemi na světě, která dokázala, že virus lze porazit".

Devítimilionový Izrael je celosvětovým lídrem v počtu naočkovaných obyvatel. Podle Netanjahua nejméně jednu dávku vakcíny obdrželo na 90 procent Izraelců, kteří na ni mají nárok. Několik milionů Izraelců očkování proti covidu-19 podstoupit nemůže, drtivou většinu z nich tvoří občané mladší 16 let, pro které dosud vakcína nebyla schválena.

"Nevíme, jak dlouho bude tato vakcína účinná. Šest měsíců, rok, dva roky, méně či více, nevíme to a proto musíme naše obyvatele chránit před nákazou a další pandemií," zdůvodnil Netanjahu potřebu spolupráce.

Netanjahu, Kurz a Frederiksenová také diskutovali o detailech izraelské očkovací kampaně a takzvaném zeleném pase, který má držitelům zpřístupnit různá veřejná místa. Rakousko je velkým zastáncem podobného projektu v EU, který má očkovaným usnadnit cestování, připomíná agentura DPA. Některé státy jako například Německo a Francie však mají vůči výhodám pouze pro očkované výhrady.

Video: Na vakcínu jsem čekala 10 minut, bylo to perfektně zorganizované, říká Češka v Izraeli

O očkování je velký zájem, stojí se dlouhé fronty. Myslím, že zhruba 80 procent lidí je ochotno se naočkovat, říká Češka žijící v Izraeli Monika Giat. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 38 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy