Izrael přiznal použití fosforu. Velitele jen pokáral

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 2. 2010 14:50
Dva vojenští velitelé, kteří o použití fosforu rozhodli, dostanou jen zápis do záznamu
Pohled na zničené domy v severním výběžku pásma Gazy. Snímek ze 17. ledna 2009.
Pohled na zničené domy v severním výběžku pásma Gazy. Snímek ze 17. ledna 2009. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izrael přiznal, že jeho armáda v Gaze použila zakázané střelivo obsahující bílý fosfor.

Za viníky označil dva vysoké vojenské důstojníky, které za jejich postup, jenž zvolili během intervence v pásmu Gazy, pokáral.

Vedení židovského státu přitom použití střeliva s fosforem dosud popíralo, resp. tvrdilo, že jej používalo mimo obydlené oblasti.

Oběma důstojníkům podle serveru CNN zůstane jejich hodnost. Podle izraelských médii se jedná o velitele armády Gaze brigádního generála Eyala Eisenberga a velitele brigády plukovníka Ilana Malka.

"Po dvaadvacetidenní vojenské akci v pásmu Gazy bylo poblíž lidských obydlí nalezeno několik kusů dělostřelecké munice s bílým fosforem, jehož použití poblíž obydlených oblastí je zakázáno," píše se v izraelské odpovědi na zprávu OSN obviňující Izrael z válečných zločinů.

"Na základě nalezených důkazů byli jmenovaní velitelé uznáni vinnými z překročení svých pravomocí a tento prohřešek bude zapsán v jejich záznamech, což jim může ztížit cestu za povýšením," píše se dál ve zprávě izraelské armády.

Pobouřené neziskovky

Podle mezinárodní organizace Human Rights Watch nebylo použití a bílého fosforu během sporu ojedinělým přečinem, ale docházelo k němu opakovaně.

To potvrzuje i zpráva vyšetřovací komise organizace Amnesty International, podle které zahynulo ve válce mezi 27. prosincem a 17. lednem 2009 přibližně 1400 Palestinců, z toho více než 900 byli civilisté, včetně 300 dětí a 115 žen. Izraelské statistiky hovoří naproti tomu o 1166 mrtvých Palestincích, mezi kterými bylo 295 civilistů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy