Izrael povede žena. Stranické volby vyhrála Livniová

Blahoslav Hruška
18. 9. 2008 6:40
Šéfka diplomacie zvítězila nad sokem o 431 hlas

Tel Aviv - Izrael čeká střídání na premiérském postu. Nástupkyní rekordně neoblíbeného Ehuda Olmerta, který se zapletl do korupčního skandálu, se stane dosavadní šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová.

Nejsilnější izraelská strana Kadima ji ve středu v primárkách zvolila za svého nového lídra. Po Olmertově ohlášeném odchodu nejspíše usedne i do premiérského křesla.

Livniová volby vyhrála velmi těsně. Po prvních odhadech, které jí připisovaly zisk 47 procent hlasů oproti 37 procentům jejího soka ministra dopravy Šaula Mofaze, nakonec vyhrála o jediné procento, v přepočtu přesně o 431 hlas.

Livniová 43,1 procent, Mofaz 42 procent, ohlásil konečný výsledek primárek mluvčí strany Shumel Dahan.

"Vyhráli ti správní," komentovala těsné vítězství na setkání se svými příznivci Livniová. K vítězství jí pogratuloval i stranický šéf a současný předseda vlády Olmert.

Už dnes chce Livniová začít s vyjednáváním o nové vládní koalici. "Naším národním úkolem je ... rychlá stabilizace," naznačila své plány. "Čelíme ekonomické nestabilitě," dodala.

Ministryně zahraničí tak naplnila prognózy - předvolební průzkum jí označoval za favoritku vnitrostranického klání. Díky tomu, že její zisk se pravděpodobně pohybuje nad 40 procenty, splnila podmínku pro vítězství už v prvním kole.

Sázka na srdce zabrala

Volte srdcem a dejte sbohem staré politice. S tímto vzkazem Livniová ve středu odpoledne vhodila svůj hlasovací lístek do volební urny.

A je dost možné, že se i tímto vzkazem katapultovala do čela izraelské vlády.

Profily nejžhavějších kandidátů na šéfa Kadimy
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Izraelský ministr dopravy Šaul Mofaz.
Izraelský ministr dopravy Šaul Mofaz. | Foto: Wikipedia
Cipi Livniová Šaul Mofaz
narozena 8. července 1958 v Tel Avivu narozen r. 1948 v Teheránu (přesné datum není známo)
vystudovaná právnička v 80. letech pracovala pro rezidenturu Mosadu v Paříži, do Knesetu zvolena za Likud v roce 1999. Od roku 2001 ve vládě vystřídala celkem šest postů. Zastává funkci ministryně zahraničí. s rodiči emigroval do Izraele ve svých devíti letech, postupně budoval svou vojenskou kariéru. V letech 1998-2002 náčelník generálního štábu, později ministr obrany a dopravy.
mluví anglicky a francouzsky mluví anglicky a persky
vdaná, synové Omri a Juval ženatý, má dva syny a dvě dcery

Livniová se stane druhou premiérkou v historii židovského státu - tou první byla izraelská „železná lady" Golda Meirová v letech 1969-1974.

Více o Livniové: Izraelská ministryně prý v Evropě likvidovala teroristy

Strana jednoho muže

Novou šéfku strany Kadima čeká nelehký úkol. Strana bývá často označována za středopravou, to je ovšem jen nálepka evropských médií. Ve skutečnosti pevné politické zásady Kadima nikdy neměla.

"Kadima je v troskách. Byla to strana jednoho muže a nemá vůbec žádný program," citovala BBC izraelského politologa Davida Nachmiase.

Kadimu (v překladu Vpřed) totiž na sklonku roku 2005 založil tehdejší premiér a šéf Likudu Ariel Šaron - mimo jiné proto, aby získal podporu pro plán stažení osadníků z Gazy a částí Západního břehu a obhájil tak křeslo předsedy vlády.

Olmert odchází. Bylo na čase, říkají mnozí.
Olmert odchází. Bylo na čase, říkají mnozí. | Foto: Reuters

Sám Šaron taktický tah s Kadimou zužitkovat nestačil: pouhý měsíc po založení své odštěpenecké strany byl hospitalizován se srdeční slabostí a krátce nato upadl do kómatu, ze kterého už se neprobral.

Jak na Nový rok…

Ani jeho nástupci se nevedlo na politické scéně dobře. Dosluhující Olmert prakticky zastavil mírový proces s Palestinci a poslední rok se soustředil téměř výhradně na obhajobu svého korupčního chování.

Čtěte více: Izraelský premiér rezignuje. Kvůli korupci

Mnoho Izraelců si tak přeje, aby do konce září, kdy se slaví roš ha-šana, tedy židovský Nový rok, bylo jasné, kdo a s jakým programem je v čele státu provede rokem 5769.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy