Izrael povede žena. Stranické volby vyhrála Livniová

Blahoslav Hruška
18. 9. 2008 6:40
Šéfka diplomacie zvítězila nad sokem o 431 hlas

Tel Aviv - Izrael čeká střídání na premiérském postu. Nástupkyní rekordně neoblíbeného Ehuda Olmerta, který se zapletl do korupčního skandálu, se stane dosavadní šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová.

Nejsilnější izraelská strana Kadima ji ve středu v primárkách zvolila za svého nového lídra. Po Olmertově ohlášeném odchodu nejspíše usedne i do premiérského křesla.

Livniová volby vyhrála velmi těsně. Po prvních odhadech, které jí připisovaly zisk 47 procent hlasů oproti 37 procentům jejího soka ministra dopravy Šaula Mofaze, nakonec vyhrála o jediné procento, v přepočtu přesně o 431 hlas.

Livniová 43,1 procent, Mofaz 42 procent, ohlásil konečný výsledek primárek mluvčí strany Shumel Dahan.

"Vyhráli ti správní," komentovala těsné vítězství na setkání se svými příznivci Livniová. K vítězství jí pogratuloval i stranický šéf a současný předseda vlády Olmert.

Už dnes chce Livniová začít s vyjednáváním o nové vládní koalici. "Naším národním úkolem je ... rychlá stabilizace," naznačila své plány. "Čelíme ekonomické nestabilitě," dodala.

Ministryně zahraničí tak naplnila prognózy - předvolební průzkum jí označoval za favoritku vnitrostranického klání. Díky tomu, že její zisk se pravděpodobně pohybuje nad 40 procenty, splnila podmínku pro vítězství už v prvním kole.

Sázka na srdce zabrala

Volte srdcem a dejte sbohem staré politice. S tímto vzkazem Livniová ve středu odpoledne vhodila svůj hlasovací lístek do volební urny.

A je dost možné, že se i tímto vzkazem katapultovala do čela izraelské vlády.

Profily nejžhavějších kandidátů na šéfa Kadimy
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Izraelský ministr dopravy Šaul Mofaz.
Izraelský ministr dopravy Šaul Mofaz. | Foto: Wikipedia
Cipi Livniová Šaul Mofaz
narozena 8. července 1958 v Tel Avivu narozen r. 1948 v Teheránu (přesné datum není známo)
vystudovaná právnička v 80. letech pracovala pro rezidenturu Mosadu v Paříži, do Knesetu zvolena za Likud v roce 1999. Od roku 2001 ve vládě vystřídala celkem šest postů. Zastává funkci ministryně zahraničí. s rodiči emigroval do Izraele ve svých devíti letech, postupně budoval svou vojenskou kariéru. V letech 1998-2002 náčelník generálního štábu, později ministr obrany a dopravy.
mluví anglicky a francouzsky mluví anglicky a persky
vdaná, synové Omri a Juval ženatý, má dva syny a dvě dcery

Livniová se stane druhou premiérkou v historii židovského státu - tou první byla izraelská „železná lady" Golda Meirová v letech 1969-1974.

Více o Livniové: Izraelská ministryně prý v Evropě likvidovala teroristy

Strana jednoho muže

Novou šéfku strany Kadima čeká nelehký úkol. Strana bývá často označována za středopravou, to je ovšem jen nálepka evropských médií. Ve skutečnosti pevné politické zásady Kadima nikdy neměla.

"Kadima je v troskách. Byla to strana jednoho muže a nemá vůbec žádný program," citovala BBC izraelského politologa Davida Nachmiase.

Kadimu (v překladu Vpřed) totiž na sklonku roku 2005 založil tehdejší premiér a šéf Likudu Ariel Šaron - mimo jiné proto, aby získal podporu pro plán stažení osadníků z Gazy a částí Západního břehu a obhájil tak křeslo předsedy vlády.

Olmert odchází. Bylo na čase, říkají mnozí.
Olmert odchází. Bylo na čase, říkají mnozí. | Foto: Reuters

Sám Šaron taktický tah s Kadimou zužitkovat nestačil: pouhý měsíc po založení své odštěpenecké strany byl hospitalizován se srdeční slabostí a krátce nato upadl do kómatu, ze kterého už se neprobral.

Jak na Nový rok…

Ani jeho nástupci se nevedlo na politické scéně dobře. Dosluhující Olmert prakticky zastavil mírový proces s Palestinci a poslední rok se soustředil téměř výhradně na obhajobu svého korupčního chování.

Čtěte více: Izraelský premiér rezignuje. Kvůli korupci

Mnoho Izraelců si tak přeje, aby do konce září, kdy se slaví roš ha-šana, tedy židovský Nový rok, bylo jasné, kdo a s jakým programem je v čele státu provede rokem 5769.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy