Izrael pojmenoval náměstí v Haifě po Václavu Havlovi

ČTK ČTK
29. 6. 2015 17:52
Ulice či budovy pojmenované po posledním československém a prvním českém prezidentovi už mají například i města v Polsku či ve Francii.
První český prezident Václav Havel
První český prezident Václav Havel | Foto: ČTK

Tel Aviv/Praha - Náměstí v izraelské Haifě od pondělí nese jméno Václava Havla. Slavnostního pojmenování prostranství v nově budované čtvrti přístavního města se v pondělí zúčastnil i český ministr kultury Daniel Herman, informovala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Ulice či budovy pojmenované po posledním československém a prvním českém prezidentovi už mají například i města v Polsku či ve Francii.

Náměstí, které má Havlovo jméno, se nachází v nově budované čtvrti Šimona Perese na hoře Karmel, na jejímž úpatí město Haifa leží. Jde o rychle se rozvíjející, moderní část města, která má být v blízké budoucnosti i důležitým dopravním uzlem.

Ceremonie, které se vedle Hermana zúčastnil i starosta Haify Jona Jahav a český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, pokračovala promítáním filmu o Václavu Havlovi na radnici. Přítomni byli i čeští krajané.

V rámci připomínkových akcí u příležitosti 25. výročí znovunavázání vzájemných vztahů mezi Českem a Izraelem má být v budoucnosti po Havlovi pojmenována také ulice v Jeruzalémě. Na univerzitě v Tel Avivu by měla být odhalena lavička nesoucí exprezidentovo jméno.

Ulici po Václavu Havlovi v zahraničí už dříve pojmenoval polský Gdaňsk a jméno politika a dramatika nese i ulička a přilehlý parčík v centru polské Opole.

Ve francouzském Štrasburku byla Havlovým jménem nazvána jedna z budov Evropského parlamentu a v Paříži byla v listopadu 2013 slavnostně otevřena Knihovna Václava Havla. Na Havlovu lavičku je v zahraničí možné usednout třeba v Dublinu, Washingtonu, Barceloně nebo v Oxfordu.

V Česku je asi nejznámější stavbou pojmenovanou po Havlovi mezinárodní letiště v pražské Ruzyni.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy