Izrael odtáhl lodě s pomocí pro Gazu do svého přístavu

Zahraničí Zahraničí
31. 5. 2010 17:00
Při přestřelce na jednom z plavidel zahynulo devět lidí
Izraelské vojenské komando v noci nastoupilo na jednu z lodí, která mířila do Gazy.
Izraelské vojenské komando v noci nastoupilo na jednu z lodí, která mířila do Gazy. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská armáda dnes střílela po šesti lodích, které vezou pomoc do pásma Gazy. Podle dosavadních zpráv zahynulo devět lidí, dalších třicet je zraněno.

Na palubách plavidel byli zahraniční aktivisté, kteří tvrdí, že vezou humanitární potřeby pro obyvatele Gazy. Izrael je dopředu varoval, že nepřeruší blokádu pásma a lodě k břehům nepustí.

Zatím není známa národnost obětí, na lodích byli i občané evropských zemí. Izraelské námořnictvo obsadilo všech šest lodí a odtáhlo je do přístavu Ašdod severně od Gazy.

Vojáci nechali vystoupit z lodí stovky pasažérů, někteří z nich skončili ve vězení.

Podle českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara  jsou mezi aktivisty čtyři čeští novináři. Velvyslanectví s nimi nemá kontakt. Ví zatím pouze, že se incident odehrál jen na jednom ze šesti plavidel.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Filip Kanda řekl, že ministerstvo nemá v současné době informace o tom, že by Češi byli mezi mrtvými nebo zraněnými. Ví pouze, že je tam štáb České televize, ale nemůže se s ním spojit. 

Vojáci se na palubu spustili z vrtulníků.
Vojáci se na palubu spustili z vrtulníků. | Foto: Reuters
  

Střelba dnes začala poté, co posádky plavidel odmítly na izraelskou výzvu změnit kurs a plout do Ašdodu.

Tam měl být náklad Izraelci zkontrolován a pak převezen do Gazy po zemi, napsal deník Jerusalem Post. Izraelci tvrdí, že aktivisté na palubě začali střílet a napadat vojáky, kteří na největší ze šesti plavidel vstoupili z helikoptéry.

Turecké zdroje uvádějí, že Izraelci na loď stříleli ještě před tím, než skočili na palubu. Střelbou zranili kapitána.

Incident zřejmě povede k vyostření napětí mezi Izraelem a Tureckem, protože jedna z lodí je turecká a velká část nákladu pochází z Turecka.

Turecké ministerstvo zahraničí už odvolalo velvyslance z Tel Avivu a Ankara také zrušila plánované turecko-izraelské vojenské cvičení. Premiér Recep Erdogan označil zásah za "státní terorismus."

Foto: Aktuálně.cz
  

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyslovil politování nad tím, že při incidentu zahynuli lidé. Nyní je na návštěvě Kanady a zítra se měl ve Washingtonu sejít s americkým prezidentem Barackem Obamou. Schůzku však zrušil a vrací se domů.

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová žádá řádné vyšetření incidentu, izraelský zásah kritizují také ministři zahraničí Francie a Itálie.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás chce požádat o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun izraelský zásah odsoudil a vyzval k vyšetření incidentu.

Pásmo Gazy ovládá od začátku roku 2006 hnutí Hamas.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy