Izrael odpověděl na útoky Hamásu, zemřelo šest Palestinců

ČTK ČTK
26. 8. 2014 15:09
Židovský stát útočil i na školy, které měli palestinští radikálové využívat.
Foto: Reuters

Jeruzalém - Při úterních izraelských leteckých úderech v Pásmu Gazy zahynulo šest Palestinců a dalších nejméně 20 jich utrpělo zranění.

Informovala o tom palestinská agentura Maan. Nálety téměř zničily jednu z nejvyšších budov ve městě Gaza, ve které byly byty i kanceláře.

Po velmi klidné noci začaly na území židovského státu opět dopadat rakety vypálené z Gazy. Ve městě Aškelon bylo zraněno na 25 lidí, včetně sedmi dětí, uvedl izraelský list Haarec.

Izraelská armáda údajně od půlnoci zasáhla více než 40 cílů v Pásmu Gazy. Byly mezi nimi "pozice teroristů" používané jako velicí a kontrolní střediska radikálního palestinského hnutí Hamás.

Nový typ raket?

Terčem náletů se staly i dvě školy v centrální a severní části Pásma Gazy, které Hamás údajně využíval k odpalování raket. Jedna z nich sloužila i jako přístřeší pro palestinské uprchlíky. Ti byli před náletem varováni, informovala armáda.

Podle izraelských bezpečnostních představitelů nesla raketa, která ráno zasáhla dům v Aškelonu, nezvykle velkou hlavici. Na 25 lidí muselo být ošetřeno kvůli zásahu šrapnely nebo rozbitým sklem.

Zdravotníci dalších 45 osob ošetřovali kvůli šoku. Podle nepotvrzených zpráv může jít o nový typ raket, které ozbrojenci začali používat.

Snahy o příměří

Palestinští radikálové v úterý zatím odpálili z Pásma Gazy na 69 raket a minometných střel, 61 jich dopadlo na území Izraele. Další zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome.

Na izraelské straně dosud zahynulo 64 vojáků a čtyři civilisté. Podle palestinských úřadů přišlo v Pásmu Gazy od 8. července, kdy začala operace Ochranné ostří, o život přes 2125 lidí, z toho více než 490 dětí.

V Káhiře mezitím pokračují snahy o dojednání nového příměří. Podle spekulací by mělo být časově neomezené a s velkou pravděpodobností ho přijmou i radikální organizace jako Hamás a Islámský džihád.

Egypt prý v rámci klidu zbraní otevře přechod Rafáh do Pásma Gazy. Izrael má podle egyptského návrhu otevřít přechody a umožnit dovoz materiálu k obnově zničených domů.

Izraelci se zatím k návrhu nevyjádřili. Podle jejich nejmenovaného představitele, kterého citovala agentura Reuters, Izrael nabídku zváží, jakmile bude ujištěn, že je Hamás připraven ji přijmout.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy