Izrael odmítl návrh EU na zastavení palby

Martin Novák Martin Novák, Red Zah, man
31. 12. 2008 17:30
Bombardování pokračuje, Schwarzenberg pojede v neděli na Blízký východ
Vybombardované domy v Gaze.
Vybombardované domy v Gaze. | Foto: Reuters

Gaza - Izraelské bombardování pásma Gazy a zároveň odpalování raket na jižní část židovského státu ozbrojenci hnutí Hamás pokračuje pátým dnem.

Izraelci znovu bombardovali v Gaze vládní budovy, ve kterých sídlí instituce a úřady, ovládané Hamásem. Nálety však komplikuje oblačné počasí.

Podle palestinských lékařů zahynulo od začátku bombardování v pásmu 385 lidí a dalších 800 bylo zraněno. V Izraeli zahynuli po ostřelování Hamásem čtyři lidé.

Palestinci z Gazy odpálili  rakety na město Beerševa, které leží v Negevské poušti 40 kilometrů severně od Gazy.

Izraelští vojáci na hranici pásma Gazy.
Izraelští vojáci na hranici pásma Gazy. | Foto: Reuters

Vláda židovského státu zároveň dnes odmítla výzvu ministrů zahraničí Evropské unie na humanitární příměří. To mělo trvat 48 hodin, během kterých by dorazila do Gazy potravinová a zdravotnická pomoc pro obyvatele pásma.

Izraelský kabinet oznámil, že Hamás by příměří využil k dopravení dalších zbraní a munice a k přeskupení svých sil.

Americký prezident George Bush dnes telefonoval izraelskému premiérovi Ehudu Olmertovi. Podle agentury Reuters Bush řekl, že prvním krokem k příměří by mělo být zastavení raketového ostřelování ze strany Hamásu.

Na základě rozhodnutí ministrů členských zemích EU by se měl v neděli vydat do Izraele a Gazy český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jeho úkolem bude pokusit se vyjednat klid zbraní.

Učiní tak z titulu ministra předsedající země EU. Česká republika převezme zítra půlroční předsednictví od Francie.

 

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy