Izrael na základě nových informací pátrá po ostatcích slavného špiona Eliho Kohena

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 3. 2021 10:16
Izrael pátrá po místě, kde Syřané v roce 1965 pohřbili agenta Mosadu Eliho Kohena. Aktéra jednoho z nejznámějších špionážních příběhů dvacátého století.
Eli Kohen na fotografii v Damašku na začátku šedesátých let.
Eli Kohen na fotografii v Damašku na začátku šedesátých let. | Foto: Unknown author / Wikipedia / Public domain

Pátrání potvrdil v rozhovoru pro televizi i24NEWS izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Uvedl, že Izrael v této věci spolupracuje s Ruskem, které má velký vliv na syrský režim prezidenta Bašára Asada. Ale to není podle Netanjahua jediná cesta, jak se Izrael chce k ostatkům slavného agenta dostat a převézt je domů.

Kohen, který uměl dobře arabsky, protože se narodil v Egyptě, se infiltroval mezi vlivné Syřany přes syrskou exilovou komunitu v Argentině. Podařilo se mu proniknout na počátku šedesátých až do blízkosti syrského prezidenta a téměř se stal syrským ministrem obrany. Kromě jiného dokázal vyfotografovat syrské obranné linie na hranicích s Izraelem.

V roce 1965 jej však Syřané odhalili díky technice, kterou jim poskytl Sovětský svaz. Kohena popravili na hlavním náměstí v Damašku, jeho tělo pak zmizelo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že ruští vojáci v únoru na hřbitově v palestinském uprchlickém táboře Jarmúk, který se nachází jižně od Damašku, hledali těla dvou izraelských vojáků a slavného špiona Kohena. Podle šéfa SOHR Ramího Abdar Rahmána ruské síly "odebraly vzorky exhumovaných ostatků, aby provedly testy DNA a ověřily totožnost těl".

Nejmenovaný palestinský novinář a aktivista, který žije v Damašku, agentuře AFP řekl, že místní obyvatelé na hřbitově tábora viděli ruské vojáky.

"Je jisté, že tělo Eliho Kohena v táboře není (…) a že bylo přepraveno na bezpečné místo," řekl AFP nejmenovaný vysoce postavený představitel palestinské frakce, který sídlí v Damašku.

Zájem o Kohenův příběh podnítil nedávná úspěšná filmová série Agent (The Spy), odvysílaná streamovací službou Netflix. Izraelského špióna v ní ztvárnil britský herec a komik Sacha Baron Cohen.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Americký ministr zahraničí Blinken přijel neohlášeně do Afghánistánu

Americký šéf diplomacie Antony Blinken přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. USA plánují stáhnout ze země své zbývající vojáky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy