Izrael: Masakr ve škole nepřeruší mírové rozhovory

Red ZAH
7. 3. 2008 13:30
Útok na židovskou náboženskou školu. Uvnitř fotogalerie
Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael zažil nejkrvavější útok na civilisty za poslední dva roky. Osm lidí zahynulo při útoku na židovskou školu v Jeruzalémě.

Podle svědků, které cituje agentura Reuters, vešel do ješivy (židovské náboženské školy) Merkaz Harav Palestinec s automatickou puškou a začal střílet na studenty shromážděné v knihovně.

Podle policie byli obětmi asi dvacetiletí studenti. Dalších nejméně deset lidí bylo při střelbě zraněno. Útočníka zastřelil důstojník izraelské armády, který bydlí v domě nedaleko školy a přiběhl, když zaslechl výstřely.

Střelcem byl podle dosavadních zpráv dvacetiletý Palestinec z východní části Jeruzaléma, který pro ješivu pracoval jako řidič. Byl ozbrojen pistolí a samopalem Kalašnikov.

Napadenou náboženskou školu provozuje hnutí, které podporuje výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Odveta za ostřelování Gazy?

Střelba ve škole se odehrála několik dní poté, co izraelská armáda při ostřelování pásma Gazy zabila více než sto lidí. Reagovala tím na předchozí ostřelování jihoizraelských měst Aškelon a Sderot raketami z pásma Gazy.

Izraelské bezpečnostní síly jsou nyní v pohotovosti, protože nevylučují další útok. Až do sobotního večera armáda neprodyšně uzavřela celé území Západního břehu Jordánu.

Rozhněvaní mladí Židé
Rozhněvaní mladí Židé | Foto: Reuters

Hamás oslavuje

Vláda židovského státu nicméně oznámila, že masakr neznamená ukončení ani zastavení mírových rozhovorů s Palestinci.

Zatímco palestinský prezident a vůdce hnutí Fatáh Mahmúd Abbás útok odsoudil, ozbrojenci hnutí Hamás v pásmu Gazy oslavovali a na počest útočníka stříleli do vzduchu.

Rada bezpečnosti OSN se sešla v New Yorku, aby masakr odsoudila. Proti tomu se však postavil zástupce Libye. 

Více zde: Izrael se stáhl z Gazy, nechal za sebou 100 mrtvých

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy