Izrael má podobný problém jako Česko. Policie žádá stíhání premiéra, Netanjahu je v úzkých

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2018 17:45
Izraelští vyšetřovatelé podezírají premiéra Benjamina Netanjahua z porušení zákona. Podle policistů nabízel protislužby za dary pro svou rodinu.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Po České republice má také Izrael premiéra, kterého vyšetřuje policie. Zatímco Andreji Babišovi působí problémy evropské dotace na Čapí hnízdo, jeho izraelskému protějšku Benjaminu Netanjahuovi dary od podnikatelů, kontakty s mediálním magnátem a podezřelý nákup německých ponorek.

Protest v Tel Avivu za odvolání Benjamina Netanjahua.
Protest v Tel Avivu za odvolání Benjamina Netanjahua. | Foto: Reuters

Muže, který je za posledních deset let nejznámější tváří Izraele ve světě, čeká bitva o politické přežiti a možná i svobodu. Zatím neodstupuje, o víkendu se zúčastnil bezpečnostní konference v Mnichově a varoval, že Írán je pro Izrael bezpečnostní hrozbou.

Obvinění na jeho adresu jsou ale na izraelské poměry závažná.

Netanjahu a jeho příbuzní měli přijímat dary od dvou podnikatelů: Izraelce Arnona Milchana a Australana Jamese Parkera. Drahé cigarety a alkohol, šperky pro premiérovu manželku Saru, letenky a pobyty v luxusních hotelech pro syna Jaira nebo třeba lístky na koncert zpěvačky Mariah Careyové pro celou rodinu.

Celkem mělo jít o pozornosti ve výši zhruba milion šekelů (téměř šest milionů korun). Navíc nejde o jedinou kauzu, Netanjahu ale vše odmítá.

Tři velké kauzy

Problémem pro Netanjahua je fakt, že byznysmenům nabízel podle policistů protislužby. Například prosadil zákon o snížení daní pro Izraelce, kteří žili delší dobu v zahraničí. Pro Milchana to znamenalo úsporu milion šekelů.

Premiér navíc podle vyšetřovatelů taky lobboval za Milchanovy obchodní zájmy v Izraeli.

Další podezření se týká médií. Netanjahu, který je známý tvrdou kritikou izraelských novinářů, chtěl změnit způsob, jakým o něm informuje vlivný deník Jediot Achronot. Vydavateli Arnonu Mozesovi podle policistů nabízel, že zařídí, aby konkurenční list Israel Hayom omezil náklad.

Majitelem tohoto druhého deníku je přitom donedávna Netanjahuův přítel, americký podnikatel a provozovatel kasin Sheldon Adelson. Zároveň obdivovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa a zastánce silné americké podpory Izraeli. Policie má v rukou nahrávky jejich rozhovorů.

Poslední Netanjahuova velká kauza je spojena s nákupem německých ponorek pro izraelskou armádu.

Zástupce německé firmy ThyssenKrupp Marine Systems ve výpovědi uvedl, že lidé z Netanjahuova okolí brali úplatky, aby lobbovali za nákup německé techniky. Mezi zatčenými v tomto případě figuruje například bývalý velitel izraelského námořnictva viceadmirál Eliezer Marom.

Důkazy děravé jako švýcarský sýr

Netanjahu byl premiérem v letech 1996 až 1999 a teď jím je od roku 2009 znovu. Sestavoval vládu po celkem čtyřech volbách. Nemíní se jen tak vzdát.

"Budu nadále zodpovědně a věrně vést Izrael. (…) Chci všechny ujistit, že koalice je stabilní. Ani já, ani nikdo jiný neuvažuje o předčasných volbách," prohlásil premiér v reakci na obvinění. Policejní důkazy označil za "děravé jako švýcarský sýr".

Jeho spolustraníci ani další partaje v jeho pravicové koalici se Netanjahua zatím nechystají opustit. Vlivný ministr školství Naftali Bennet ho ale varoval: "Dostávat dary v tak velkém rozsahu po tak dlouhou dobu není něco, co by izraelští občané od politika očekávali," řekl muž, který je zároveň předsedou pravicové strany Židovský domov.

Příklady z minulosti naznačují, že v Izraeli politici nestojí nad zákonem a bez ohledu na zásluhy mohou jít do vězení. Bývalý premiér a starosta Jeruzaléma Ehud Olmert odstoupil v roce 2008 z premiérské funkce kvůli podezření z korupce. Následně si odseděl šestnáct měsíců ve vězení.

Exprezident Moše Kacav, který zemi vedl mezi roky 2000 a 2007, také rezignoval po obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Za mřížemi strávil dokonce pět let.

Podívejte se na rozhovor DVTV s izraelským velvyslancem

Jeruzalém je centrem židovského světa tři tisíce let, říká izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy