Izrael hrozí Švédsku.Za zprávu o obchodu s orgány Arabů

Martin Novák Martin Novák
24. 8. 2009 7:12
Článek o údajném odebírání tělesných organů mrtvým Palestincům zveřejnil list Aftonbladet
Foto: Reuters

Stockholm/Jeruzalém - Izrael a Švédsko se dostaly do vážného sporu. O to vážnějšího, že Švédsko nyní na půl roku předsedá Evropské unii a Izraelci hrozí, že nepustí do země švédské novináře a dokonce ani politiky.

 

Důvodem je článek ve švédském deníku Aftonbladet. Jeho autoři v něm tvrdí, že palestinským Arabům, kteří zemřou v izraelské vazbě či vězení,  jsou odebírány tělesné orgány a prodávány zájemcům.

 

Vládu židovského státu článek pobouřil. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman ho přirovnal k Protokolu sionských mudrců, legendárnímu antisemitskému pamfletu z dob carského Ruska.

 

Švédové: Máme svobodu slova

 

Premiér Benjamin Netanjahu vyzval Stockholm k odsouzení článku. Podobně jako muslimské státy vyzvaly před čtyřmi lety dánskou vládu, aby se omluvila za karikatury proroka Mohameda, zveřejněné v dánském tisku.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.
Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. | Foto: Reuters

 

Švédská vláda se ale s poukazem na svobodu slova rozhodla nic nekomentovat.

  

Izraelská vláda tvrdí, že v roce 2006 švédský ministr zahraničí napsal dopis prezidentovi Jemenu, ve kterém se omluvil za karikatury Mohameda ve švédských médiích.

 

A když nyní švédská velvyslankyně v Tel Avivu článek o odebírání orgánů Arabům označila za "hrozný," její nadřízení ve Stockholmu jej prý napomenuli, což Izraelce ještě více popudilo.

 

„My nežádáme omluvu. Jen jasné odsouzení jeho obsahu ze strany švédské vlády," řekl Netanjahu.

Kabinet v Jeruzalémě už rozhodl, že „zváží" vydávání akreditací pro švédské novináře. Ve hře je také bojkot veškerých cest švédských politiků a státních představitelů do židovského státu.

 

Na izraelském internetu už koluje petice, vyzývající k bojkotu zboží švédské firmy IKEA.

 

Ministr měl přijet na začátku září

 

Přitom švédský ministr zahraničí má přijet na plánovanou návštěvu do Jeruzaléma už na začátku září.

 

„Krize potrvá, dokud se švédská vláda k věci nezačne stavět jinak než dosud," prohlásil izraelský ministr financí Juval Steinitz.

Rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu se nelíbí Spojeným státům ani Evropské unii.
Rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu se nelíbí Spojeným státům ani Evropské unii. | Foto: Reuters

 

Švédsko bylo v minulosti za vlády sociálních demokratů považováno v rámci EU za zemi, nakloněnou spíše Palestincům. Kuriózní je, že po volbách v roce 2006, které vynesly po letech k moci ve Stockholmu pravicovou vládu, Izraelci předpokládali radikální změnu ve švédské zahraniční politice.

 

Spor se Švédském se objevil v době, kdy Izrael čelí silnějšímu americkému i evropskému tlaku na to, aby zastavil rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu.

 

Netanjahua k tomu nekompromisně tlačí americký prezident Barack Obama a o víkendu se přidalo i Německo, které z historických důvodů Izrael jen málokdy otevřeně kritizuje.

 

„Rozšiřování osad je jednou z větších překážek na cestě k řešení konfliktu ve formě existence dvou států vedle sebe," prohlásil v pátek mluvčí spolkového ministerstva zahraničí Andreas Peschke.

 

S německými politiky si izraelský premiér Netanjahu může vše vyříkat z očí do očí už tento týden. Jede na návštěvu Berlína a Londýna.

 

 

 

 

Právě se děje

před 18 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy