Izrael hledá mladíky 6 dní. Hamásu slibuje jízdenku do pekla

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 6. 2014 8:57
Podle deníku Haarec je znepokojivé, že o osudu pohřešovaných není ani jedna zpráva.
Tři unesení mladíci. Jsou pohřešováni od čtvrtka.
Tři unesení mladíci. Jsou pohřešováni od čtvrtka. | Foto: Reuters

JeruzalémIzraelská armáda spustila nejrozsáhlejší pátrací akci za mnoho let. Hledá tři studenty, kteří minulý týden zmizeli ze silnice nedaleko židovské osady Guš Ecion na Západním břehu Jordánu.

Do operace vláda nasadila na dvacet tisíc vojáků. Zatkli desítky Palestinců, a to včetně těch, které Izrael propustil v rámci výměny za roky zajatého vojáka Gilada Šalita.

Politici vyhrožují hnutí Hamás vážnými důsledky, pokud se mladíci ve věku od šestnácti do devatenácti let brzy nevrátí.

Izraelští vojáci v Hebronu.
Izraelští vojáci v Hebronu. | Foto: Reuters

Zatím nejostřeji se vyjádřil ministr hospodářství Naftali Bennett, který stojí v čele strany Bajt Jehudi. Ta je pro rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu a odmítá vytvoření samostatného palestinského státu.

"Členské legitimace Hamásu změníme v jízdenky do pekla," řekl Bennett v rozhovoru pro izraelský armádní rozhlas.

Někteří poslanci parlamentu chtějí, aby se v odvetě zostřil režim pro členy Hamásu v izraelských věznicích nebo aby byli členové Hamásu i s jejich rodinami vyhoštěni ze Západního břehu Jordánu.

Foto: Aktuálně.cz

Izraelská armáda uzavřela neprodyšně oblast kolem místa únosu a pročesává ji. Snaží se zabránit únoscům v převozu mladíků jinam. Jeden z nich stihl zavolat mobilem na policejní tísňovou linku a nahlásit únos, policisté ale na telefonát zareagovali a spustili pátrací akci až po několika hodinách.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu vyzval všechny k trpělivosti. Podle něj začala delikátní operace, která nějaký čas potrvá, a je tedy třeba čekat na její výsledky.

Z únosu obvinil Hamás. Hnutí, které vládne v pásmu Gazy, ale ne na Západním břehu Jordánu, kde se událost stala. Tam má moc v rukou Fatáh. Hamás a Fatáh se nedávno dohodly na vytvoření společné vlády, což se Izraelcům nelíbí. S Hamásem odmítají vyjednávat, protože neuznává právo Izraele na existenci.

Izraelští vojáci. Ilustrační foto
Izraelští vojáci. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Palestinský prezident Mahmúd Abbás únos odsoudil, ale kritizuje také izraelské zatýkání.

Podle analytika deníku Haarec Amose Harela je znepokojivé, že ani po šesti dnech od únosu se neobjevila žádná zpráva o osudu tří mladíků. Únosci podle něj vědí, že se jim nepodaří vyváznout, i když oběti nechají naživu.

Bývalý vysoce postavený činitel izraelské zpravodajské služby Mossad v rozhovoru pro deník Jerusalem Post uvedl, že premiérovo obviňování Hamásu je spíše politickým prohlášením. Podle Ramiho Igry není jasné, kdo za únosem stojí.

Setkání Gilada Šalita s otcem po pětiletém odloučení.
Setkání Gilada Šalita s otcem po pětiletém odloučení. | Foto: Reuters

"Nikdo se zatím k činu nepřihlásil. Nejsou známá žádná fakta o tom, že mladíky unesl Hamás. Potřebujeme přesné informace," řekl zpravodajec, který měl v Mossadu na starosti pátrání po zmizelých Izraelcích.

Podle něj studenty unesla možná nějaká malá skupina, která se je později pokusí předat nebo prodat větší organizaci.

Tak tomu bylo i v případě vojáka Gilada Šalita, který strávil v Gaze v zajetí pět let. Neunesl ho ale Hamás, organizace ho převzala od původních únosců, kteří k Hamásu nepatřili. Propuštěn byl výměnou za více než tisíc palestinských vězňů. Na pět desítek z nich nyní skončilo opět za mřížemi.

 

Právě se děje

Další zprávy