Izrael deportuje aktivisty z lodí, které pluly do Gazy

Radim Klekner Radim Klekner
2. 6. 2010 17:15
OSN trvá na "objektivním a nestranném" vyšetřování útoku na humanitární konvoj
Zranění izraelští vojáci slouží jako důkaz "nepřiměřeného" odporu kladeného aktivisty z humanitárního konvoje
Zranění izraelští vojáci slouží jako důkaz "nepřiměřeného" odporu kladeného aktivisty z humanitárního konvoje | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael vypoví ze země všech 682 osob z humanitárního konvoje do Gazy, který v pondělí zadržela izraelská armáda. Některé z nich chtěly izraelské úřady původně postavit před soud.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua čelí v souvislosti s incidentem ostré kritice mezinárodního společenství.

Celkem 124 aktivistů bylo v noci na dnešek deportováno do Jordánska.

S konvojem pluli i čtyři čeští novináři. Jeden už odletěl do České republiky, další dva by měli Izrael opustit ještě během dneška.

OSN trvá na "důkladném a nestranném" vyšetření útoku, při kterém bylo na palubě turecké lodi Mavi Marmara zabito devět osob.

Turecko mezitím nařídilo rodinám izraelských diplomatů ze zastupitelství v Ankaře, aby opustili zemi a naznačuje, že incident bude mít dalekosáhlé důsledky pro vztahy s židovským státem.

Jeruzalém ale trvá na tom, že akce byla přiměřená okolnostem a že příslušníci speciálního armádního komanda byli na palubě lodi napadeni "noži, tyčemi a jinými zbraněmi". 

Útok odsoudila Evropská unie i Rusko a řada zemí požaduje ukončení blokády pásma Gazy, kde žije půldruhého milionu Palestinců.

Již v úterý se mohl do Prahy vrátit kameraman České televize Jan Línek. Jeho tři kolegové by se měli podobně jako zbytek zadržených vrátit podle izraelských úřadů do vlasti během příštích čtyřiadvaceti hodin. 

Irské starosti

Velké starosti nyní mají Irové. Ke břehům Gazy totiž směřuje další plavidlo s humanitární pomocí, irská loď Rachel Corine. Vedle poslanců malajského parlamentu je na její palubě také irská nositelka Nobelovy ceny míru Mairead Maguireová.

Izraelci se netají tím, že plavidlo, které by k pobřeží mělo dorazit v pátek večer, čeká stejný osud jako šestici lodí z konvoje zadrženého v podnělí.

Irská vláda již Izrael požádala, aby plavidlu zajistil volný průjezd do Gazy a umožnil vyložení nákladu.

"Pokud bude našim občanů způsobena jakákoli újma, bude to mít ty nejvážnější důsledky," varoval kabinet premiéra Netanjahua jeho irský protějšek Brian Cowen.

Izraelská komanda čekají na další loď do Gazy
Izraelská komanda čekají na další loď do Gazy | Foto: Reuters

Mezi více než stovkou tun humanitární pomoci ze zadrženého konvoje izraelské úřady nenalezly jediný předmět, který by svědčil o tom, že lodě vezly rakety určené fundamentalistickému hnutí Hamás.

Mezi zabitými jsou nicméně dva muži, kteří proti útočícím izraelským vojákům použili pistole. 

Obava z pašování zbraní pro palestinské radikály byla podle Jeruzaléma hlavním důvodem k zásahu. Izrael tvrdí, že náklad z konvoje bude odvezen do Gazy.

Uvolnit blokádu ale izraelská vláda odmítá.

"Otevření námořní cesty do Gazy by znamenalo obrovské nebezpečí pro naše občany," řekl na zasedání vládního kabinetu Netanjahu.

Izraelská armáda tvrdí, že má nahrávky dokazující, že kapitáni zadržených plavidel odpovídali na výzvy, aby zamířili k izraelským přístavům, kde by mohli humanitární pomoc vyložit, nadávkami.

"Netušil jsem, že v cizích jazycích existuje tolik kleteb," prohlásil náměstek izraelského ministra obrany Matan Vilnai.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 4 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy