Izrael deportoval pozorovatele OSN pro lidská práva

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2008 22:50
Richard Falk přirovnal Izrael k nacistům
Richard Falk měl v Gaze a na Západním břehu vyšetřit, zda nejsou porušována lidská práva Palestinců
Richard Falk měl v Gaze a na Západním břehu vyšetřit, zda nejsou porušována lidská práva Palestinců | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael odepřel vstup speciálnímu vyšetřovateli OSN, který měl v plánu v palestinských oblastech dokumentovat dodržování lidských práv, píše agentura Reuters.

Hraniční policie zabránila speciálnímu zpravodaji OSN o izraelském chování v okupovaném Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, Richardu Falkovi, vstoupit do Izraele, když v neděli přiletěl na letiště Ben Gurion u Tel Avivu. Falk Izrael rozzlobil poznámkami, kdy srovnával činy jeho jednotek v pásmu Gazy s válečnými akcemi nacistů v Evropě. Proto ho v pondělí posadili do letadla zpět do Ženevy.

Podle zástupců OSN byl Falk, který je sám židovské národnosti, pověřen úkolem vytvořit zprávy o dodržování lidských práv na Západním běhu a v pásmu Gazy. "Přiletěl, aby využil svého mandátu, setkal se s lidmi a získal informace z první ruky," řekl podle Reuters zástupce OSN.

Tajemník OSN naléhá na Izrael, aby spolupracoval

Mluvčí OSN Michele Montasová v New Yorku podle agentury Reuters řekla, že generální tajemník Ban Ki-moon „ lituje, že panu Falk byl zakázán vstup do země a naléhá na izraelské vládní kruhy, aby plně spolupracovali se speciálními postupy Rady pro lidská práva OSN."

Podle prezidenta generálního shromáždění OSN Miguela D'Escota, který je přísným kritikem Izraele, je zacházení s Falkem svévolné. „Taková akce členského státu OSN odráží nebezpečné rozhodnutí jednotlivých zemí odmítat mandát OSN a jeho zvolených držitelů," dodal podle Reuters D'Escoto.

Mluvčí izraelského ministra zahraniční Yigal Palmor řekl, že vstup do země nebyl Falkovi umožněn, protože jeho mandát ženevské Rady pro lidská práva byl „velmi pokřivený a pochopený jako anti-izraelská iniciativa." „Nemá to nic společného s propagací lidských práv," řekl Palmor. Falkův mandát ovšem umožňoval  informovat jenom o izraelském porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva v oblastech.

Spojenci Izraele jsou znepokojeni

Skupina pro lidská práva Adalah protestovala proti rozhodnutí Izraele deportovat Falka. Tento čin nazvali „vážným úderem právům palestinských civilistů žijících pod izraelskou okupací," napsala agentura Reuters.

Nejbližší spojenec Izraele, Spojené státy americké, v letošním roce oznámily, že pozastaví členství v Radě pro lidská práva, kde působily na postu pozorovatele. Evropské a jihoamerické státy také vyjádřily znepokojení nad směrem, kterým se Rada ubírá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy