Izrael deportoval pozorovatele OSN pro lidská práva

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2008 22:50
Richard Falk přirovnal Izrael k nacistům
Richard Falk měl v Gaze a na Západním břehu vyšetřit, zda nejsou porušována lidská práva Palestinců
Richard Falk měl v Gaze a na Západním břehu vyšetřit, zda nejsou porušována lidská práva Palestinců | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael odepřel vstup speciálnímu vyšetřovateli OSN, který měl v plánu v palestinských oblastech dokumentovat dodržování lidských práv, píše agentura Reuters.

Hraniční policie zabránila speciálnímu zpravodaji OSN o izraelském chování v okupovaném Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, Richardu Falkovi, vstoupit do Izraele, když v neděli přiletěl na letiště Ben Gurion u Tel Avivu. Falk Izrael rozzlobil poznámkami, kdy srovnával činy jeho jednotek v pásmu Gazy s válečnými akcemi nacistů v Evropě. Proto ho v pondělí posadili do letadla zpět do Ženevy.

Podle zástupců OSN byl Falk, který je sám židovské národnosti, pověřen úkolem vytvořit zprávy o dodržování lidských práv na Západním běhu a v pásmu Gazy. "Přiletěl, aby využil svého mandátu, setkal se s lidmi a získal informace z první ruky," řekl podle Reuters zástupce OSN.

Tajemník OSN naléhá na Izrael, aby spolupracoval

Mluvčí OSN Michele Montasová v New Yorku podle agentury Reuters řekla, že generální tajemník Ban Ki-moon „ lituje, že panu Falk byl zakázán vstup do země a naléhá na izraelské vládní kruhy, aby plně spolupracovali se speciálními postupy Rady pro lidská práva OSN."

Podle prezidenta generálního shromáždění OSN Miguela D'Escota, který je přísným kritikem Izraele, je zacházení s Falkem svévolné. „Taková akce členského státu OSN odráží nebezpečné rozhodnutí jednotlivých zemí odmítat mandát OSN a jeho zvolených držitelů," dodal podle Reuters D'Escoto.

Mluvčí izraelského ministra zahraniční Yigal Palmor řekl, že vstup do země nebyl Falkovi umožněn, protože jeho mandát ženevské Rady pro lidská práva byl „velmi pokřivený a pochopený jako anti-izraelská iniciativa." „Nemá to nic společného s propagací lidských práv," řekl Palmor. Falkův mandát ovšem umožňoval  informovat jenom o izraelském porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva v oblastech.

Spojenci Izraele jsou znepokojeni

Skupina pro lidská práva Adalah protestovala proti rozhodnutí Izraele deportovat Falka. Tento čin nazvali „vážným úderem právům palestinských civilistů žijících pod izraelskou okupací," napsala agentura Reuters.

Nejbližší spojenec Izraele, Spojené státy americké, v letošním roce oznámily, že pozastaví členství v Radě pro lidská práva, kde působily na postu pozorovatele. Evropské a jihoamerické státy také vyjádřily znepokojení nad směrem, kterým se Rada ubírá.

 

Právě se děje

Další zprávy