Izrael čekají nové parlamentní volby, už čtvrté za poslední dva roky

Aktualizováno 23. 12. 2020 6:25
Izraelským politikům se nepodařilo do nejzazšího termínu dohodnout se o rozpočtu, jak jim ukládal zákon, takže počínaje tamní půlnocí (23:00 SEČ) se automaticky rozpustil parlament a Izrael čekají nové volby. Rozpuštění Knesetu krátce před vypršením lhůty oznámil i jeho předseda, informovala agentura Reuters.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

V noci na středu skončila neúspěchem snaha vlády dojednat na poslední chvíli rozpočtový kompromis. Při pozdním nočním zasedání parlamentu poté členové koaličních stran Likud premiéra Benjamina Netanjahua a Modrá a bílá ministra obrany Bennyho Gance hlasovali poměrem 49 ku 47 proti návrhu odložit rozpočtový termín o další dva týdny.

Jelikož rozpočet nebyl schválen do půlnoci izraelského času, musí být podle izraelského zákona rozpuštěn parlament a do tří měsíců, tedy koncem března, se musí konat volby. Pokud k nim dojde, půjde už o čtvrté za poslední dva roky.

Netanjahu ve večerním televizním vystoupení z krize obvinil Gancovu stranu Modrá a bílá a předpověděl velké vítězství svému pravicovému Likudu a spojencům, což Izraeli zajistí "skutečnou pravicovou vládu". Ganz řekl, že Netanjahuovo prohlášení obsahovalo "více lží než slov". "Netanjahu nás zatahuje do dalších voleb, protože se chce vyhnout soudní síni. Všechno ostatní je podvod a lest," řekl Ganc.

Podle něj se Netanjahu odmítal dohodnout na rozpočtu, aby nemusel dodržet koaliční smlouvu uzavřenou s Gancem v květnu. Podle ní mu měl v listopadu příštího roku předat premiérský úřad, což by umožnilo pokračovat v Netanjahově soudním procesu. Je obviněn ze tří korupčních kauz a proces s ním už začal.

Netanjahu věří, že volby vyhraje

Netanjahu sice předpověděl své další vítězství, ale průzkumy pro to jednoznačně nehovoří. Podle nich by Likud získal nyní 29 ze 120 poslaneckých křesel - po březnových volbách jich měl 36.

Gancova centristická Modrá a bílá ale u voličů propadá - zatímco v březnu získala 33 mandátů, teď jí průzkumy dávají pouhých pět, což je na hranici vstupu do parlamentu. Podle médií Ganc uvažuje o odchodu z politiky.

S 18 křesly by mohla skončit strana Nová naděje Gideona Saara, který letos na protest proti Netanjahuově politice vystoupil z Likudu a založil vlastní stranu. Teď tvrdí, že do případné příští vlády s Netanjahuem nevstoupí.

Průzkumy také ukazují, že s nejbližšími spojenci, tedy s uskupením Jamina, se stranou Šas a Jednotný judaismus tóry by Netanjahu v příštím parlamentu nedal dohromady potřebnou většinu, měli by pouze 58 mandátů.

Těsné výsledky a obtíže při sestavování vlády byly příčinou opakování voleb, jež s konaly nejprve loni v dubnu, pak v září a znovu letos v březnu.

Jak napsala agentura AP, příští volební kampaň se bude odehrávat na pozadí koronavirové pandemie, velké ekonomické recese a Netanjahuova soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy