Založení Izraele
Izrael byl oficiálně vyhlášen suverénním a samostatným státem přesně před 70 lety, 14. května 1948. V telavivské "Síni nezávislosti" jej vyhlásila Židovská národní rada v čele se sionistickým vůdcem Davidem Ben Gurionem, později prvním (1948-1954) a také třetím (1955-1963) izraelským premiérem. Deklaraci přečetli o půlnoci před vypršením britského mandátu nad Palestinou.
Samotná rezoluce č. 181 usilovala o rozdělení sporných území na arabský a židovský stát.
V izraelské deklaraci nezávislosti například stojí: "Stát Izrael bude otevřen židovským přistěhovalcům i pro shromažďování exulantů. Bude podporovat rozvoj země ve prospěch všech jejích obyvatel. Bude založen na svobodě, spravedlnosti a míru, jak předpokládali proroci Izraele. Zajistí úplnou rovnost společenských a politických práv všem svým obyvatelům bez ohledu na náboženství, rasu nebo pohlaví. Zaručí svobodu náboženství, myšlení, jazyka, vzdělání a kultury. Bude chránit svatá místa všech náboženství a bude věrný zásadám Charty OSN."
Židovský národ tím ušel dlouhou cestu. Za "duchovního otce" samostatného státu byl považován rakousko-uherský židovský novinář Theodor Herzl, který v roce 1897 publikoval svoje pojednání Židovský stát.
Od vyhlášení nezávislosti toto pondělí uplynulo 70 let, nicméně Izraelci slavili založení státu už letos 19. dubna. Je to kvůli židovskému lunárnímu kalendáři, podle kterého byla deklarace podepsána 5. dne měsíce ijar roku 5708.