Mimořádná zpráva

Francouzská pravice v těžké krizi: Fillon byl ve vlastní straně v izolaci, náhradní plán ale chyběl

Simone Radačičová Simone Radačičová
6. 3. 2017 17:32
Kandidát francouzských republikánů François Fillon byl ještě nedávno považován v prezidentských volbách za hlavního favorita. Teď byl pod stále silnějším tlakem, aby z hlasování odstoupil. Dopadá na něj aféra kolem fiktivního zaměstnávání jeho ženy Penelope. Republikáni zatím marně hledají plán B. V pondělí bývalý premiér Alain Juppé, kterého Fillon v listopadových primárkách porazil, oznámil, že kandidovat coby "náhradník" nebude. Vedení republikánů večer oznámilo, že Fillona plně podporuje.
François Fillon.
François Fillon. | Foto: Reuters

Paříž - Do francouzských prezidentských voleb zbývá méně než sedm týdnů. Kandidát republikánů François Fillon, který byl ještě nedávno považován za hlavního favorita, byl pod stále silnějším tlakem, aby z hlasování odstoupil.

Dopadá na něj aféra kolem fiktivního zaměstnávání jeho ženy Penelope.

Fillon se ve své partaji dostal do izolace - podporu stáhlo na 300 vysoce postavených členů strany a zákonodárců, navíc odstoupil šéf Fillonovy volební kampaně.

Už 15. března bude bývalý premiér vypovídat před vyšetřujícím soudcem, což v praxi znamená, že bude formálně obviněn. Dříve Fillon slíbil, že v takovém případě z voleb odstoupí. Později vzal ale tento slib zpět - nyní uvádí, že by o tom měli rozhodnout Francouzi u volebních uren.

Republikáni zatím marně hledají plán B. V pondělí bývalý premiér Alain Juppé, kterého Fillon v listopadových primárkách porazil, oznámil, že kandidovat coby "náhradník" nebude. Uvedl, že podle něj je na sjednocení rozdělené strany příliš pozdě. Fillon pak v pondělí večer opět prohlásil, že nehodlá odstoupit, a vyzval všechny spolustraníky, aby ho podpořili. Vzápětí vedení republikánů oznámilo, že Fillona plně podporuje.

Z voleb neodstoupím

Fillon v neděli na pařížské náměstí Trocadéro dostal i za deštivého počasí tisíce příznivců. Jenže ani to možná nebude stačit. Na 70 procent Francouzů se podle průzkumů domnívá, že by měl z předvolebního boje odstoupit.

Fillon to ale razantně odmítá a odejít nechce. Celý skandál označuje za "politickou vraždu".

"Fillona nemůže nikdo odvolat z předvolební kampaně. Jen on sám může říct, že odstupuje," vysvětluje Dominique Reynie, ředitel pařížského think-tanku Fondapol. "Buď ho republikáni přemluví, aby sám odstoupil, nebo si ho 'ponechají' jako kandidáta až do konce," uvedl na pondělním setkání se zástupci evropských médií v Paříži ještě před tím, než večer vedení republikánů vyslovilo Fillonovi podporu.

Fillon v posledních týdnech kvůli skandálu přichází o voliče. Reynie se ale domnívá, že ve volbách nemůže získat méně než 15 procent - hlas mu totiž určitě dají "skalní" příznivci republikánů.

Fillonovi ovšem hrozí, že se nedostane do druhého kola prezidentských voleb, což by francouzské pravici přineslo šok i vnitřní napětí. Ještě nedávno se všeobecně očekávalo, že Fillon má největší šance stát se příštím prezidentem Francie.

Černý kůň se dostane do druhého kola

Průzkumy veřejného mínění aktuálně ukazují, že do druhého kola se probojují šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron. Ten dříve působil jako ministr hospodářství ve vládě Françoise Hollanda.

Macrona média považují za "černého koně" prezidentských voleb, protože jeho preference se dají jen těžko odhadnout. Macron dosud nikdy nekandidoval a svoji stranu En Marche! (Vpřed!) založil teprve loni. Má také nejmenší podíl "skalních" voličů a hrozí u nich, že nakonec budou hlasovat pro někoho jiného.

"Bez Fillonova skandálu by se Macron do druhého kola nikdy nedostal," míní francouzský expert Reynie.

Letecký pohled ukazuje rozsah skončené demolice známého uprchlického tábora zvaného Džungle u francouzského přístavního města Calais. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy