Za zatčením Golunova stáli důstojníci FSB, stopy vedou i na Slovensko, píše server

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 6. 2019 12:49
Za zatčením ruského reportéra Ivana Golunova stojí podle jeho spolupracovníků dva důstojníci tajné služby FSB Alexej Dorofejev a Marat Medojev. Golunova zadrželi minulý týden policisté za údajné přechovávání drog. Nakonec byl ale po tlaku veřejnosti propuštěn kvůli nedostatku důkazů. Skutečným důvodem jeho zatčení byl chystaný článek o tzv. moskevské "pohřební mafii", na kterou mají být členové FSB napojení, píše server Investigace.cz. Podle něj má přitom Medojev vazby na Slovensko.
Ivan Golunov.
Ivan Golunov. | Foto: Reuters

Marat Medojev se svým otcem Igorem vybudoval ve slovenském okrese Pezinok nedaleko Bratislavy úspěšný byznys. Důstojníci ruské kontrarozvědky FSB přitom nesmějí podnikat, upozorňuje Investigace.cz

To ale Medojevům nebránilo v tom, aby si v Pezinku otevřeli firmy, které jsou psané na jejich rodinné příslušníky. Server zmiňuje konkrétně dvě společnosti.

Igor Medojev vlastní se svou manželkou na Slovensku také vilu, jeden dům tam má i jejich dcera Maja a tři jejich blízcí přátelé. Nemovitosti se nachází ve vesnici Limbach, taktéž v okrese Pezinok. Igor Medojev se sem podle svých slov přestěhoval v roce 2010 na důchod.

Médiím sdělil, že s případem novináře Golunova nemá jeho rodina nic společného. O zjištění investigativního serveru informoval také portál Meduza, pro který Golunov pracuje.

Žurnalistu Golunova, který je známý odhalováním korupce na moskevské radnici, zadržela policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami. Když se domáhal advokáta, policisté ho prý zbili.

Policie tvrdí, že narkotika, určená k prodeji, se našla v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií, údajně pořízených při prohlídce, ale osm zachycuje jiný byt.

Golunov tvrdí, že drogy podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Hrozilo mu až 20 let za mřížemi. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ukončení stíhání oznámil v úterý osobně ministr vnitra, který řekl, že proti novináři nejsou důkazy.

Video: Nepohodlný Golunov? Je zázrak, že je na svobodě, stíhání zarazil Putin, míní Pazderka

Ivana Golunova chtěli zastrašit, rozplétal korupci kolem moskevské radnice, kde létají miliardy, říká šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy