Italští vězni dostanou svobodu

pev, ČTK
28. 7. 2006 9:33
Řím - Cely v italských věznicích jsou přeplněné. Cestu z "bludného kruhu" by měl vyřešit nový zákon o amnestii.
Výsledky voleb v Itálii jsou velmi těsné a do poslední chvíle se neví, kdo vlastně vyhrál...
Výsledky voleb v Itálii jsou velmi těsné a do poslední chvíle se neví, kdo vlastně vyhrál... | Foto: Reuters

Ten přijali poslanci na svém včerejším zasedání. Zákon odpouští tresty v délce do tří let u všech trestných činů s výjimkou pedofilie, sexuálního násilí, terorismu a aktivit spojených s mafií.

K prosazení návrhu zákona v poslanecké sněmovně potřebovala vládní koalice podle ústavy dvoutřetinovou ústavní většinu, tedy nejméně 420 hlasů. Pro zákon nakonec hlasovalo 460 poslanců, 94 bylo proti a 18 zákonodárců se zdrželo.

Italští vězni se však nemají stále vyhráno. Zákon, který má provětrat na 200 přeplněných italských věznic, totiž musí schválit ještě senát.

Prodimu pomohl i nepřítel Berlusconi

Infobox

Itálie

přečtěte si:

  • Itálie chystá pardon všem ilegálům

Prosazování zákona se přitom ani ve sněmovně neobešlo bez napětí.

Bývalému soudci Antoniovi di Pietro se nelíbilo, že se amnestie vztahuje i na trestné činy korupce či podvodu. Levý střed Romana Prodiho však potřeboval ke schválení zákona i hlasy opozice v čele se Silviem Berlusconim a ta byla proti jakýmkoliv změnám v navrhované předloze.

Současný stav italského vězeňství je neúnosný. Podle oficiálních informací sedí v zařízeních s kapacitou okolo 43 000 míst zhruba 62 000 trestanců.

Sdružení na obranu práv vězňů Antigona odhaduje, ze by se díky novému zákonu mohlo během dvou let "nadechnout čerstvého vzduchu" na 20 000 dosavadních vězňů.

 

 

Právě se děje

před 24 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy