Italský skandál řeší EU. Svlékají a ponižují uprchlíky

Martin Novák Martin Novák
19. 12. 2013 11:42
Ve sběrném táboře na ostrově Lampedusa panují podle svědků otřesné podmínky
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy. | Foto: Reuters

Brusel/Řím - Evropskými televizemi, internetem a sociálními sítěmi koluje videozáznam nahých lidí stojících v řadě a ve velké zimě. Pořízen byl v Evropě, v členské zemi Evropské unie.

Politici členských zemí EU, kteří řeší na dnešním jednání v Bruselu kritickou situaci statisíců uprchlíků valících se z válkou zmítané Sýrie do okolních zemí a do Evropy, tak zasednou ve stínu nepěkného skandálu.

Propukl v Itálii po zveřejnění videa ze sběrného uprchlického tábora na italském ostrově Lampedusa.

Nahrávku pořídil mobilním telefonem Syřan a je na ní vidět, jak zaměstnanci tábora nařizují běžencům, aby se ve velmi chladném počasí svlékli do naha a seřadili. Pak je stříkali přípravkem proti svrabu.

Svědci tvrdí, že s lidmi se v táboře zachází jako se zvířaty. Inkriminované video odvysílala jako první v úterý televize RAI 2.

"Vypadá to tam spíš jako v koncentračním táboře. Měli bychom se stydět," řekla starostka Lampedusy Giusi Nicoliniová.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti EU Cecilia Malmströmová před začátkem bruselských jednání prohlásila, že zveřejněný videozáznam ji šokoval.

(Podívejte se na videozáznam)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"To, co jsme viděli na záběrech z Lampedusy, je otřesné a nepřijatelné. Učiníme kroky, aby tam byly respektovány standardy běžné v Evropské unii," prohlásila eurokomisařka.

Vyšetření praktik, jaké v táboře panují, slíbil italský premiér Enrico Letta.

Tábor je údajně přeplněný, maximální kapacita 250 osob je překročena čtyř- až pětinásobně.

Vraky imigrantských lodí na Lampeduse.
Vraky imigrantských lodí na Lampeduse. | Foto: Jan Langer

Jen ze Sýrie utíká každý měsíc přibližně 100 tisíc lidí, přitom jen málo evropských zemí je ochotno běžence přijmout. Do Itálie letos zamířilo na 40 tisíc běženců z Blízkého východu a Afriky, z toho tvoří Syřané zhruba čtvrtinu.

Na Lampedusu se dostávají imigranti na lodi převážně od tuniských a libyjských břehů. Mnozí z nich nedoplují. Podle Mezinárodní organizace pro migraci se jich ve Středozemním moři letos utopilo možná až sedm tisíc.

V říjnu se poblíž ostrova utopilo na jedné lodi 366 osob.

Lampedusa je pro mnohé utečence první záchytnou stanicí, protože leží blízko africké pevniny. Dalším častým cílem plavidel s uprchlíky je Malta.

Přílivu utečenců ale čelí také Bulharsko. V zemi je více než deset tisíc Syřanů a vláda má problém zajistit pro ně ubytování.

Evropští politici mají na summitu hovořit o tom, jak kritickou situaci lépe zvládnout. Jedním z návrhů je možnost uprchlíků požádat o jakýsi ochranný status ještě před tím, než se dostanou přímo do některé členské země Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy