Italský sever chce větší nezávislost, voliči v Benátkách a Lombardii hlasovali pro nárůst autonomie

ČTK ČTK
23. 10. 2017 6:19
V Benátkách a Lombardii se v neděli vyslovilo pro větší autonomii přes 90 procent hlasujících. Lombardie, s finančním centrem Milánem, se na hrubém domácím produktu Itálie podílí 20 procenty a region Benátky deseti procenty. "Můžeme psát novou stránku historie: regiony, které chtějí více pravomocí, je dostanou," řekl v Miláně guvernér Lombardie Roberto Maroni.
Benátky.
Benátky. | Foto: Pixabay.com

Milán/Benátky - Severoitalské regiony Benátky a Lombardie se v nezávazných referendech vyslovily pro větší autonomii na centrální vládě. Podle předběžných výsledků, o nichž informovala agentura Reuters, se v obou těchto regionech v neděli vyslovilo pro větší autonomii přes 90 procent hlasujících. Účast činila podle předběžných výsledků v Lombardii více než 40 procent. V Benátkách přesáhla účast 50 procent, což bylo v tomto regionu nutné pro uznání výsledků referenda.

"Můžeme psát novou stránku historie: regiony, které chtějí více pravomocí, je dostanou," řekl novinářům v Miláně guvernér Lombardie Roberto Maroni. Stejně jako jeho kolega z regionu Benátky Luca Zaia hodlá výsledků referenda využít jako silný mandát pro jednání s centrální vládou v Římě. Jako první téma, které hodlá nastolit, uvedl Maroni více příjmů z daní, které odvádí region do italského rozpočtu.

Lombardie, s finančním centrem Milánem, se na hrubém domácím produktu Itálie podílí 20 procenty a region Benátky deseti procenty. Obyvatelé těchto bohatých regionů si ale dlouhodobě stěžují, že se jim vrací z jejich daní, které odvádějí do Říma, příliš málo.

Oba regiony usilují také o více autonomie v oblasti migrace, bezpečnosti či školství. Na rozdíl od referenda ve španělském Katalánsku se italská referenda konala v rámci ústavy, která umožňuje, aby regionům, které o nějakou formu autonomie požádají, parlament vyhověl.

Italská ústava již poskytuje různou míru autonomie pěti italským regionům. Jde o převážně německy mluvící Trident-Horní Adiže, Valle d'Aosta s 60 procenty francouzských mluvčích, dále ostrovy Sardinie a Sicílie a nakonec region Furlansko-Julské Benátky.

 

Právě se děje

Další zprávy