Italský premiér Conte se vzdal funkce, prezident mu odmítl jmenovat ministra financí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2018 22:10
Contem navržený Paolo Savona se staví kriticky k členství Itálie v eurozóně, vstup do ní považuje za "historickou chybu" a společnou měnu euro popisuje jako "německé nebezpečí".
Italský premiér Giuseppe Conte míří na setkání s prezidentem.
Italský premiér Giuseppe Conte míří na setkání s prezidentem. | Foto: Reuters

Řím - Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly neuspěl s návrhem na sestavení vlády podporované protiimigrační Ligou a protestním Hnutím pěti hvězd.

Podle agentury AP tak selhal pokus o sestavení první populistické vlády v Itálii.

Obě koaliční strany Mattarellu kritizovaly, že odmítl jmenovat ministrem financí euroskeptického ekonoma Paola Savonu. Země tak pravděpodobně směřuje k předčasným parlamentním volbám, které by se mohly konat v říjnu.

Přednost by tomu dal i vůdce Ligy Matteo Salvini. "Nenecháme se nikým vydírat," prohlásil Salvini s tím, že by koaliční vláda nemohla fungovat s vnucenými omezeními. "Pokud máme demokracii, pak jediné, co zbylo, je vrátit slovo italskému lidu," dodal Salvini.

Vůdce M5S Luigi Di Maio dokonce uvedl, že parlament by měl uplatnit možnost tzv. impeachmentu, protože prezident "zradil ústavu". Prezidentovo rozhodnutí označil za nepochopitelné. "V tom případě jsou volby k ničemu," prohlásil s tím, že o politice v Itálii rozhodují stále titíž lidé. Tím měl na mysli starou garnituru, proti níž se právě M5S dlouhodobě vymezuje. Podle něj může být ve vládě trestně stíhaný politik jako šéf diplomacie Angelino Alfano, ale už ne někdo, kdo kritizoval Evropu.

Představitelé M5S už předtím dali najevo přesvědčení, že úsilí o vznik koaličního kabinetu vzalo za své. "V tom případě budou nové volby," uvedla s odkazem na své zdroje agentura ANSA.

"Členství v EU je pro Itálii zásadní"

Prezident Mattarella uvedl, že Savonu odmítl jmenovat ministrem financí, protože by mohl Itálii připravit o euro. A on jako hlava státu ručí mimo jiné i za ministerstvo financí a musí se snažit chránit úspory Italů. Odmítavý postoj ke společné evropské měně by podle něj vyvolal poplach na finančních trzích. Členství v EU je pro zemi zcela zásadní, tvrdí Mattarella.

Prezident také uvedl, že Contemu nabídl alternativy.

Mattarella se v pondělí sejde s bývalým funkcionářem Mezinárodního měnového fondu Carlem Cottarellim, kterého by mohl pověřit sestavením prozatímní úřednické vlády. Ta by měla dovézt zemi k novým volbám, pokud se v parlamentu už nenajde jiná síla k sestavení politické vlády.

Vstup do eurozóny jako "historická chyba"

Prezident svůj nesouhlas se jmenováním Savony přitom Contemu sdělil už na neformální páteční schůzce. Conte prezidentovi  představil seznam členů, které by chtěl do vlády, tak jak ji sestavila protiimigrační Liga společně s protestním Hnutím pěti hvězd, teprve v neděli.

Liga, která je označovaná za krajně pravicovou stranu, přitom dříve varovala, že od snahy prosadit Savonu do čela resortu financí neustoupí. Hrozila přitom právě předčasnými volbami.

Jedenaosmdesátiletý Savona je zkušený ekonom - v minulosti řídil ministerstvo průmyslu a obchodu, pracoval v italské centrální bance, zkušenosti má i ze soukromých bank. Kriticky se ale staví k členství Itálie v eurozóně, vstup do ní považuje za "historickou chybu" a společnou měnu euro popisuje jako "německé nebezpečí".

Nevoli nad prezidentovým vetem v neděli neskrývali ani představitelé Hnutí pěti hvězd, kteří označili za falešné a poplašné mediální spekulace, že by Savona chtěl dostat Itálii z eurozóny, uvedla ANSA.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 35 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy