Knoxová i její expřítel jsou volní. Soudní sága končí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2015 0:27
Tímto verdiktem končí sedm let se táhnoucí případ vraždy britské studentky Meredith Kercherové.
Američanka Amanda Knoxová
Američanka Amanda Knoxová | Foto: Reuters

Řím - Italský nejvyšší soud v pátek zprostil Američanku Amandu Knoxovou a jejího bývalého přítele, Itala Raffaeleho Sollecita obžaloby v případu vraždy britské studentky Meredith Kercherové.

Verdikt padl v odvolacím řízení v pozorně sledovanému případu, který se vlekl přes sedm let. Dnešním rozhodnutím soudní sága končí, napsala agentura AP.

Dvojice byla v prvním procesu osvobozena, ve druhém byla ale naopak odsouzena k dlouholetému vězení. Italský nejvyšší soud dnes loňské rozsudky odvolacího soudu ve Florencii zvrátil. Zároveň odmítl nařídit další soudní proces.

Není dostatek důkazů

Rozhodnutí znamená, že soudci po důkladném prozkoumání případu dospěli k závěru, že pro odsouzení nejsou dostatečné důkazy, napsala agentura AP. Úplné zproštění viny je přitom podle expertů pro tento soud neobvyklé. Soudci mohli potvrdit dřívější rozsudek, nebo nařídit nový proces, jak v této zamotané kauze učinili již v roce 2011, kdy se před ně případ dostal při odvolání poprvé.

Tělo Kercherové bylo nalezeno 2. listopadu 2007 v italské Perugii v bytě, kde bydlela spolu s Knoxovou. Kercherová byla nalezena polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ve své ložnici. Knoxová a Sollecito byli zadrženi o několik dní později.

Prokuratura při dřívějších soudních projednáváních hovořila o tom, že 21letá britská studentka zemřela zřejmě v důsledku nepovedené sexuální hry s Knoxovou a Sollecitem, která se jejím účastníkům vymkla z rukou. To ale nakonec jeden ze soudů odmítl a přiklonil se k tomu, že za smrtí mladé ženy stála hádka, která vygradovala až k sexuálnímu napadení a vraždě.

Američanka a její někdejší přítel Sollecito tvrdili, že nebyli v době vraždy v bytě a že si z oné noci nic nepamatují, protože byli pod vlivem marihuany a alkoholu.

Knoxová je nyní v USA, kam odjela po dřívějším osvobozujícím rozsudku italské justice. Již v minulosti několikrát zopakovala, že se do Itálie dobrovolně nikdy nevrátí.

"Neuvěřitelně se mi ulevilo a jsem vděčná za rozhodnutí italského nejvyššího soudu," uvedla Američanka, která na verdikt čekala ve svém rodném městě Seattlu. "Vědomí, že jsem nevinná, mě posilovalo v nejtěžších chvílích této tvrdé zkoušky," uvedla podle agentury Reuters v prohlášení, které poskytl její americký právník.

Právní zástupkyni rodiny zavražděné Britky Francescu Marescovou verdikt zklamal. "Domnívám se, že to je prohra pro italský soudní systém," sdělil podle agentury AP. Matku Kercherové rozhodnutí "šokovalo" napsal na Twitteru britský server BBC.

Odůvodnění dnešního verdiktu bude zveřejněno do 90 dnů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy