Dvě italské strany vytvoří novou koalici, v čele bude stát nadále Conte

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2019 21:49
Italské politické strany Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se dohodly, že utvoří koaliční vládu. V jejím čele má stát dosavadní nestranický premiér Giuseppe Conte. Řekl to novinářům po jednání s prezidentem Sergiem Mattarellou šéf M5S Luigi di Maio. Lídr PD Nicola Zingaretti dohodu potvrdil už odpoledne. Conte má přijít ve čtvrtek dopoledne k prezidentovi, který ho podle agentury ANSA zřejmě pověří sestavením vlády.
Italský premiér Giuseppe Conte.
Italský premiér Giuseppe Conte. | Foto: Reuters

Hnutí pěti hvězd a Demokratická strana byly v předchozím volebním období politickými rivaly a mnozí členové M5S, které na politickou scénu vstoupilo jako protisystémové protestní hnutí, považují PD stále za symbol zkorumpovaného establishmentu. Nyní se ale tyto dvě strany, které mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodly, aby zabránily předčasným volbám. Ty by podle průzkumů zřejmě vyhrála nacionalistická pravicová strana Liga Mattea Salviniho.

Nyní se ale tyto dvě strany, které mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodly, aby zabránily předčasným volbám. Ty by podle průzkumů zřejmě vyhrála nacionalistická pravicová strana Liga Mattea Salviniho.

Se stranou Liga vládlo M5S od loňského června, tento měsíc se ale jejich koalice rozpadla. Důvodem byly názorové neshody a snaha Salviniho vytěžit z narůstající popularity své strany v předčasných volbách. Salvini proto podal 9. srpna do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o něm se ale na pořad jednání nedostalo. Conte minulý týden sám podal demisi a prezident ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Di Maio ve středu po jednání s prezidentem řekl, že Conte je "zárukou" prosazování politik, na nichž se shodly obě strany nové koalice. Dodal, že levice a pravice jsou "zastaralé" kategorie a že jeho strana je "postideologická". Di Maio také s odkazem na úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že Trumpova podpora Contemu ukazuje, že "tato cesta je správná".

Pětapadesátiletého právníka Conteho, který se podle analytiků stal z nevýrazného politika poslední měsíc klíčovým hráčem na italské politické scéně, podpořil v úterý Trump. Conte je "velmi talentovaný muž", uvedl Trump a vyjádřil naději, že zůstane premiérem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy