Italská vládní strana prosazuje zákaz nových mešit

Martin Novák Martin Novák, Reuters, man
16. 9. 2008 18:30
Liga Severu velí do boje proti muslimské imigraci
Modlící se muslimové v římské mešitě.
Modlící se muslimové v římské mešitě. | Foto: Reuters

Řím - Liga Severu, která je součástí vládní koalice premiéra Silvia Berlusconiho, chce v Itálii silně omezit, ne-li přímo zakázat stavbu nových mešit.

Pravicová strana, která má v programu zastavení přílivu imigrantů do země, se obává "islamizace" katolické Itálie.

Autorka návrhu a poslankyně parlamentu Andrea Gibelliová tvrdí, že v Itálii stále přibývá příliš mnoho mešit.

"Dá se hovořit o muslimské kolonizaci naší kultury," uvedla poslankyně. Premiér Berlusconi ani nikdo z jeho strany se k návrhu zatím nevyjádřili.

Foto: Reuters

Liga Severu je jednou ze tří vládních stran a obsadila například post ministra vnitra.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění třetina Italů nechce mít mešitu v blízkosti svého bydliště. Žádosti muslimů o stavbu mešity jsou v současné době blokovány v Miláně, Benátkách nebo Bologni.

Návrh Ligy Severu zakazuje stavbu mešit a minaretů blízko kostelů a požaduje, aby v místech plánovaných mešit měli lidé právo vyjádřit se ke stavbě v referendu.

Poslední podmínka by téměř jistě znamenala, že v Itálii nevzniknou žádné další mešity.

V Itálii žije přes milion muslimů, z toho většina v severní části země. Jejich zástupci tvrdí, že se chtějí rozumně dohodnout.

"Mešity mají stát v místech, kde žijí muslimové, kde neprovokují a nepředstavují problém," řekl agentuře Reuters Mario Scialoja, bývalý italský velvyslanec v Saúdské Arábii, který konvertoval k islámu.

Několik italských měst v posledních letech zakázalo muslimským ženám nosit na veřejnosti závoj, který zakrývá celý obličej. Oficiálně z bezpečnostních důvodů.

Nedávno se odehrál incident v muzeu v Benátkách, kde člen ostrahy trval na tom, aby muslimka se zahaleným obličejem opustila budovu.

Někteří politici jeho chování odsoudili, ale Liga Severu jej pochválila.

O zákazu minaretů debatuje i švýcarský parlament, výzvy ke zmrazení stavby nových mešit zaznívají také v sousedním Německu a Rakousku.

Ani v České republice se mešity nesetkaly v příznivým přijetím. Povolení ke stavbě svatostánku nedostali muslimové po protestech části místních obyvatel v Teplicích a mešita v Brně je bez minaretů.

 

Právě se děje

Další zprávy