Italská vláda: Levicovější,než se čekalo

lem, Reuters
17. 5. 2006 14:30
Řím - Jak dlouho se Prodi udrží u moci? Není jeho vláda příliš levicová? To jsou jen některé otázky, které provází přísahu nové italské vlády.
Italský prezident Napolitano pověřil sestavením vlády Romana Prodiho.
Italský prezident Napolitano pověřil sestavením vlády Romana Prodiho. | Foto: Reuters

Giorgio Napolitano se minulý týden stal prvním prezidentem Itálie, který vzešel z komunistického hnutí.

Sám o sobě prohlásil, že chce být prezidentem národního usmíření. 

Lekce, kterou si Prodi pamatuje

Jmenováním vlády včera pověřil vítěze dubnových voleb Romana Prodiho. Dnes představená vláda je podle italského deníku Corriere della Sera překvapivě "spíše levicová než středová".

  • Itálii povede exkomunista Napolitano - NAJDETE ZDE

"Vláda je tvořena převážně levicovými politiky, což je vzhledem k voličstvu i předpokládaným postojům vlády překvapivé," píše italský deník.

Infobox

Ikona Italské volby

  • Italské volby: Souboj Titánů

PŘEČTĚTE SI:

  • Berlusconi klidnější, stále trvá na svém
  • Berlusconi označil volby za plné podvodů

Možná si nový italský premiér pouze vzpomněl na osud své první vlády. Ta v roce 1998 po dvou letech v úřadu skončila právě kvůli nespokojenosti komunistických koaličních partnerů.

Šéfem opozice zůstává Berlusconi

Prodi sice již několik týdnů opakuje, že až přijde jeho čas, "bude připraven", jeho devítičlenná koalice spojující katolíky a komunisty ho však nutí k zdlouhavému vyjednávání.

Kromě silné opozice, v jejímž čele podle dnešního prohlášení zůstává Silvio Berlusconi, tak budou jeho vládu provázet také spory uvnitř koalice.

Hnutí Růže v pěsti, aliance radikálů a socialistů, dala najevo výhrady k Prodiho posledním návrhům.

Foto: Reuters

Jedna z jeho představitelek, bývalá evropská komisařka Emma Boninová, usilovala o resort obrany, na nějž si dělal zálusk také šéf malé centristické strany Unie demokratů pro Evropu Clemente Mastella.

Boninová jako jedna ze šesti žen v nové vládě se tak musela spokojit s ministerstvem pro evropské záležitosti.

Sám Prodi dnes přiznal, že koalice prošla v uplynulých dnech zkouškami, jako byla obtížná volba předsedů obou komor parlamentu a volba prezidenta. 

Ekonomika především

"Zavázal jsem se však, že sestavím vyváženou a solidní vládu, která bude schopna čelit ekonomickým problémům země, zajistit sociální soudržnost a zaručit mladým budoucnost," prohlásil Prodi.

Klíčové ministerstvo hospodářství tak podle očekávání obsadí bývalý člen vedení Evropské centrální banky Tommaso Padoa-Schioppa.

Jeho jmenování považují finanční trhy a mezinárodní instituce za záruku, že bude zmírněn deficit italského rozpočtu, který nyní představuje 4,1 procenta hrubého domácího produktu, a sníží se státní dluh dosahující 107 procent HDP. 

Berlusconi: Váš život bude těžký

Do čela ministerstva zahraničí míří Massimo d'Alema, předseda strany Levicoví demokraté, která vzešla z italské komunistické strany.

Foto: Reuters

Do čela ministerstva vnitra postavil Prodi dalšího bývalého premiéra Giuliana Amata, ministerstvo obrany přebírá Arturo Parisi, jeden z nejbližších Prodiho spolupracovníků.

Odstupující šéf vlády Berlusconi po své schůzce s prezidentem oznámil, že jeho koalice bude "zodpovědnou opozicí". Prodimu ale slíbil "nesnadný život". Prohlásil, že pravý střed bude připraven "demokraticky využít slabin" svého protivníka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy