Italská prokuratura podle Fica popřela jeho kontakt s mafií. Expremiér čeká na omluvu

ČTK ČTK
22. 2. 2019 17:16
Italská prokuratura podle bývalého slovenského premiéra Roberta Fica popřela tvrzení italského tisku, že má informace o telefonátu z roku 2012 mezi ním jako premiérem a kontroverzním italským podnikatelem Antoniem Vadalou. spojovaným s mafií. Fico to v pátek řekl novinářům. Odvolal se na komunikaci slovenských a italských úřadů v této záležitosti.
Bývalý slovenský premiér Robert Fico.
Bývalý slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

O údajném telefonátu Fica s Vadalou ve středu s odvoláním na italskou prokuraturu informoval italský deník La Repubblica.

"Italský národní prokurátor a kalábrijský regionální prokurátor kategoricky vyloučili, že by kalábrijská prokuratura měla jakoukoliv informaci o telefonátu pana Vadaly s Robertem Ficem," uvedl expremiér.

Dodal, že novináři ohledně jeho údajného telefonátu zveřejnili kachnu a že očekává omluvu. Informace o telefonickém spojení byla podle něj zveřejněna záměrně v předvečer konání čtvrtečních shromáždění k prvnímu výročí vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Právě zmíněná dvojnásobná vražda vyvolala loni na Slovensku politickou krizi, která vyvrcholila Ficovým odstoupením z postu premiéra.

O podnikatelské aktivity Vadaly, který podle medií byl v Itálii odposloucháván kvůli podezření z obchodu s drogami, se zajímal i Kuciak. Vadala v minulosti žil a podnikal na Slovensku, po Kuciakově vraždě byl vydán do Itálie, kde je vyšetřován ve vazbě. Odposlechy z roku 2012 italská prokuratura hodnotila v době pořízení podle médií jako nepodstatné, jejich význam se prokázal až po vraždě slovenského novináře.

Poslední Kuciakův článek se věnoval právě působení italské mafie na Slovensku, zpočátku šlo i o hlavní stopu ve vyšetřování. Prokazatelné kontakty s Vadalou měli na Slovensku asistentka expremiéra Fica Mária Trošková a bývalý poslanec strany Směr-SD a tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň. Oba své funkce před rokem opustili.

Video: Důkazy jsou neprůstřelné, vraha Kuciaka známe, práce policie je úspěch, říká Tódová

Na devadesát procent víme, kdo jsou vykonavatelé vraždy Jána Kuciaka, říká novinářka a jeho bývalá kolegyně Monika Tódová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy