Italská policie zatkla bývalého Berlusconiho ministra

ČTK ČTK
8. 5. 2014 15:25
Claudio Scajola čelí obvinění z pomoci při útěku poslanci a podnikateli Amadeovi Matacenovi, který spolupracoval s mafií.
Silvia Berlusconiho Scajolovo zatčení zarmoutilo.
Silvia Berlusconiho Scajolovo zatčení zarmoutilo. | Foto: Reuters

Milán - Bývalý ministr vlády Silvia Berlusconiho Claudio Scajola byl zatčen v luxusním hotelu v Římě kvůli podezření, že pomohl uniknout do zahraničí bývalému poslanci za Berlusconiho vládu a podnikateli Amadeovi Matacenovi usvědčenému z tajných dohod s mafií. Matacena se tak vyhnul pětiletému vězení. Informovali o tom agentury s odvoláním na italskou policii a státní zastupitelství.

Matacena byl prohlášen za uprchlíka loni v létě. Bývalý poslanec za Berlusconiho stranu Forza Italia provozoval trajektovou přepravu v Messinské úžině a byl odsouzen za vztahy s kalábrijskou mafiánskou organizací 'Ndrangheta.

Berlusconi v reakci pro soukromé rádio Capital uvedl, že ho Scajolovo zatčení zarmoutilo. Všeobecně se očekávalo, že Scajola bude kandidátem strany Forza Italia pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, avšak nestalo se tak.

Berlusconi popřel, že by to bylo v souvislosti s případem Matacena. Průzkumy podle něj ukázaly, že by Scajolova kandidatura jeho straně ve volbách ublížila, protože tisk by rozjel nepřátelskou kampaň kvůli exministrovu dřívějšímu obvinění.

Luxusní byt s výhledem na koloseum za pakatel

Scajola rezignoval v roce 2010 na funkci ministra průmyslu kvůli obvinění, že zaplatil za svůj luxusní byt s výhledem na Římské koloseum cenu výrazně nižší, než byla tržní.

Následně byl souzen, ale zproštěn obvinění. Státní zástupce, který požadoval pro Scajolu tři roky vězení, se však proti rozhodnutí odvolal. Ještě předtím působil Scajola jako ministr vnitra a ministr pověřený dohledem nad uskutečňováním vládního programu.

Scajola je druhým blízkým spolupracovníkem Berlusconi, který čelí soudnímu procesu. Marcelo Dell'Utri byl prohlášen za uprchlíka a zadržen v Libanonu, kam utekl před závěrečným rozhodnutím o jeho obvinění ze spolupráce s mafií.

Scajolův právník nebyl k zastižení, aby se k obvinění vyjádřil. Scajola sám neučinil žádné prohlášení před novináři, kteří ho točili v době, kdy opouštěl policejní stanici v Římě a byl převážen do vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy