Italská metropole bojuje s krysami. Na jednoho obyvatele Říma připadají dva hlodavci

ČTK ČTK
16. 1. 2016 7:23
Podle odhadů ve městě žije více než šest milionů krys. Důvodem je zřejmě špatný svoz městského odpadu - odpadky na ulici jsou totiž pro hlodavce zdrojem potravy. V boji s přemnoženými krysami mají nyní Římanům pomoct elektronické pasti.
Krysa. Ilustrační foto
Krysa. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Řím - Italská metropole vyhlásila boj přemnoženým krysám. Těch podle odhadů ve městě žije už šest milionů, tedy dvě na každého Římana.

Počet stížností na hlodavce, kteří se z podzemních odpadních stok a šachet přestěhovali i do místních parků a ulic, přitom loni podle deníku La Repubblica o více než sto procent stoupl.

Deratizéři proto ve městě instalovali elektronické pasti, které je pomocí sms informují, když se do nich zvíře chytí.

Problémy s krysami a dalšími hlodavci mají velké světové metropole odedávna, v Římě ale počet krys v poslední době výrazně stoupl. Podle odborníků za to mohou mimo jiné i nedostatky ve svozu městského odpadu. Odpadky často dlouho leží na ulici, což krysy láká a poskytuje jim to vítaný pravidelný zdroj potravy.

Kromě krys řeší městští úředníci problémy i s dalšími škůdci, které jiná města tolik neznají. V tomto ročním období obyvatele trápí zejména početná hejna špačků - ti v Říme každoročně přezimují. Celkem jich jsou v italské metropoli asi čtyři miliony a jejich trusem jsou znečištěné celé ulice, takže úklidové čety musí pracovat přesčas. Řidiči například úplně přestali využívat parkovací stání na břehu Tibery, protože ptáci přes noc dokážou zaparkovaný vůz kompletně pokrýt páchnoucím trusem.

Tisíce naštvaných Libanonců vyrazilo do ulic Bejrútu a požadují konec vlády. Jsou unavení tím, že se politici už rok neumějí dohodnout na fungování země, což se týká i odklízení odpadků v metropoli. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy