Italové vyšetřují vedení firmy, která provozovala most v Janově

ČTK ČTK
6. 9. 2018 15:51
Vedení firmy Autostrade je na seznamu dvou desítek lidí, kteří jsou podezřelí ze zabití.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Janov (Itálie) - Italská prokuratura začala vyšetřovat vedení společnosti Autostrade za zabití v souvislosti s pádem dálničního mostu v Janově. Oznámily to ve čtvrtek italské soudní zdroje.

Zhruba 200 metrů mostu se zřítilo 14. srpna, o život přišlo 43 lidí. Morandiho most byl součástí dálnice A10. Nejvyšší vedení Autostrade, která stavbu provozovala, je na seznamu 20 lidí považovaných za podezřelé a vyšetřovaných za zabití. Firma zatím zprávu nekomentovala.

Výkonný ředitel Autostrade Giovanni Castellucci se v srpnu za neštěstí neomluvil s tím, že společnost počká na závěr vyšetřování. Autostrade však vyčlenila 500 milionů eur (skoro 13 miliard korun) na pomoc Janovu. Má se z nich financovat stavba nového mostu.

Společnost Autostrade per l'Italia byla zprivatizována v roce 1999 a v Itálii provozuje přes 2800 kilometrů dálnic.

Video: Přežil zřícení mostu v Janově. Žádný zázrak, měl jsem kliku, říká

Na to, co jsem prožil, musím říct, že jsem na tom nad očekávání dobře, další den v nemocnici bych už nepřežil, těším se, až si dojdu na pivo | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k umístění nového zdroje v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy