Italové rozprodávají středověké vesnice. Dům v malebné krajině stojí méně než byt na okraji Prahy

Zahraničí Zahraničí
7. 7. 2017 22:45
Člověk nemusí být milionář, aby si mohl koupit dům ve středověké vesnici uprostřed italských kopců. Italové prodávají domky o výměře 50 metrů čtverečních za zhruba půl milionu korun. Koupit si ho mohou místní, ale i cizinci. Podle realitních makléřů se na takové nemovitosti dá navíc vydělat – přes léto lze domy pronajímat. Malebné vesnice jsou totiž lákadlem pro turisty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: eBay.com

ŘímItalská vesnice Calascio leží téměř uprostřed Apeninského poloostrova v hornaté provincii L'Aquila. Ospalé uličky, kamenné domy a středověká pevnost tyčící se nad krajinou vytváří lákavou podívanou.

Většinu obyvatel tu však tvoří toulavé kočky, psi a ovce. Usedlíci se odtud postupně odstěhovávají do měst.

Místní úřady se obávají, aby z malebné vesničky nevyprchal život úplně. Na bohatou historii a exkluzivní lokalitu se tak rozhodly nalákat turisty a cizince.

Místní realitní kanceláře nabízejí pozemky na prodej a vesnici doslova rozprodávají za směšně nízké ceny.

Domek o rozměrech zhruba 50 metrů čtverečních i s terasou si tady kdokoliv může koupit za 20 000 eur (něco málo přes půl milionu korun), píše britský list The Telegraph.

"Je to jako žít ve skutečném středověkém světě, kde se zastavil čas. Plném historie a tradic," popisuje oblast italský architekt Edoardo Carboni.

Coby realitní agent zároveň dodává, že o pozemky mají největší zájem právě cizinci.

Když vnitrozemní provincii poprvé navštíví turisté, opuštěné vesničky na vrcholech kopců je zpravidla ohromí. "Ta města jsou jako malé utajované Pompeje," vypráví nadšeně Carboni.

Podle něj se na místních nemovitostech dá i značně vydělat. Po rekonstrukci získají středověké domy na ceně a během turistické sezony je lze i pronajímat.

Středověká města duchů

Vesnice Calascio ale není jedinou obcí, jejíž historie sahá hluboko do středověku a která je zároveň na prodej. V provincii L’Aquila jsou celá města duchů, která mohou znovu ožít.

Třeba vesnice San Stefano je další historickou osadou, která si prošla renovací.

A například vesnice Frattura, ležící na více než čtyřech tisících metrech čtverečních, nabízí 70 zatím zchátralých budov.

Jsou mezi nimi středověké stodoly, původní řemeslné obchody nebo vinotéky. V obci dokonce stojí několik původních zachovalých kamenných cest, fontána stará stovky let a malá kaple.

V severozápadní Itálii nedaleko města Turín jsou pak hned tři opuštěná městečka, která čekají na nové obyvatele nebo investory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy