Italové řeší, jak budou moct na pláže. Ve hře je i kuriózní varianta s ohrádkami

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2020 16:19
Italské pláže budou letos v létě kvůli koronaviru zcela jistě vypadat úplně jinak než v minulých letech. Jejich provozovatelé i ministerstvo turistiky už řeší, jak zajistit, aby nebyly prázdné. V Itálii platí omezení volného pohybu zatím do 3. května, pak by mohla být opatření postupně uvolňována. I poté se ale bude vláda snažit, aby lidé na veřejnosti dodržovali například bezpečnou vzdálenost.
Italská firma navrhuje instalovat na plážích plastové ohrádky 4,5 metru široké a dva metry vysoké, v nichž by byla dvě lehátka a jeden slunečník.
Italská firma navrhuje instalovat na plážích plastové ohrádky 4,5 metru široké a dva metry vysoké, v nichž by byla dvě lehátka a jeden slunečník. | Foto: Solarpix.com

Problémem ale zůstává otázka, jak zajistit bezpečnou vzdálenost na plážích, kam v létě míří miliony Italů i cizinců a místy je tolik lidí, že si skoro ani není kam rozložit ručník.

"K moři toto léto budeme chodit. Pracujeme na tom, aby to bylo možné," ujistila o víkendu tajemnice ministerstva turistiky Lorenza Bonaccorsiová v televizi Rai. Podle ní vláda zvažuje různá opatření, která by zajistila bezpečnou vzdálenost mezi lidmi na plážích, tedy aby lehátka a slunečníky byly několik metrů od sebe.

Dalšími možnostmi jsou podle asociace provozovatelů italských pláží Federbalneari rezervace lehátek předem, aby na pláži nebylo najednou příliš mnoho lidí, nebo časová omezení pro různé věkové skupiny.

Ve hře je také zavření plážových hřišť, instalace zařízení na mytí rukou či dokonce dezinfikování písku, řekl deníku Il Fatto Quotidiano místopředseda asociace Federbalneari Mauro Della Valle.

Jen málokterého Itala asi nezajímá, zda bude muset v parném červenci a srpnu sedět doma, aniž by se mohl svlažit v moři. "Můžeme, avšak zatím jen opatrně, začít myslet na plánování dovolené. Vakcína (proti covid-19) sice zřejmě nebude, ale doufejme, že budeme nemoc i virus lépe zvládat," citoval v úterý deník La Repubblica náměstkyni ministra zdravotnictví Sandru Zampaovou.

S kuriózním nápadem, jak zajistit na plážích ochranu před nákazou virem, přišla italská firma Nuova Neon Group 2. Navrhuje instalovat na plážích plastové ohrádky 4,5 metru široké a dva metry vysoké, v nichž by byla dvě lehátka a jeden slunečník. "Už jsme dostali poptávku od provozovatelů pláží i restaurací," řekl listu La Repubblica majitel firmy Claudio Ferrari. Podle něj by se plastové zábrany mohly dávat také okolo stolů v kavárnách či restauracích.

Plastové boxy na plážích ale mají za nesmysl označil třeba plavčíci z pláží. "Každý přece ví, že ve 40stupňovém vedru je nemožné ležet za plexisklem," citovala agentura APA Maura Vanniho, šéfa sdružení plavčíků v v Rimini.

Na některých italských plážích se už ale na sezonu chystají. Sice pláže stále kontrolují policisté, ale například v regionech Ligurie, Emilia Romagna či Abruzzo dávají povolení provozovatelům pláží ke vstupu za účelem jejich údržby a úklidu.

A zatímco datum otevření pláží a podmínky, za jakých to bude, jsou stále předmětem diskusí, jisté je už to, že letos bude na italských plážích více domácích a méně cizinců. Podle serveru thelocal.it Itálie letos od července do září očekává o 25 milionů zahraničních turistů méně, loni jich za celý rok do země přijelo přes 60 milionů. Velmi pravděpodobné je také to, že i Italové letos zruší dovolenou v cizině a stráví ji právě na italských plážích.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy