Itálii zasáhl korupční skandál, sahá prý až k ministrovi

ČTK ČTK
16. 3. 2015 20:27
Sporné kontrakty na veřejné zakázky, které policie vyšetřuje, mají hodnotu v přepočtu 681 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Řím - Itálie dnes po protikorupčním zátahu zadržela čtyři lidi a dalších 51 začala v souvislosti s možnými finančními přečiny vyšetřovat. Kontrakty na veřejné zakázky, které policie zpochybňuje, mají hodnotu 25 miliard eur (681 miliard korun).

Případ podle vyšetřovatelů sahá až k ministrovi pro infrastrukturu a dopravu Mauriziu Lupimu, ten ale veškerá obvinění odmítl, napsala agentura Reuters.

Vyšetřování se původně týkalo několika podezřelých smluv na výstavbu části úseku vysokorychlostního železničního koridoru u Florencie. Vyšetřovatelé ale následně objevili celou řadu sporných kontraktů včetně těch, které souvisejí s letošní světovou výstavou Expo 2015 v Miláně. Korupční skandál týkající se výstavy otřásl Itálií již loni.

Jeden ze zadržených podle vyšetřovatelů dopomohl synovi ministra Lupiho k získání pracovní smlouvy. Lupi však tvrdí, že závěry kriminalistů jsou špatné. Další ze zadržených do loňského roku zastával na ministerstvu dopravy vysoký post, kde měl na starosti veřejné stavby.

Rozsáhlé korupční skandály trápí dlouhodobě Itálii, která se jen s obtížemi vymaňuje z dlouhé a hluboké recese. To se projevuje na konkurenceschopnosti, neboť země kvůli problémovému hospodářství a korupci nedokáže získávat zahraniční investice aspoň v rozsahu, v jakém byl v předkrizovém roce 2007.

 

Právě se děje

Další zprávy