Itálii, Rakousko a Švýcarsko postihly laviny. Vyžádaly si už několik životů

ČTK ČTK
26. 12. 2019 16:06
V lyžařském středisku v rakouských Korutanech se ve čtvrtek utrhla lavina, pod kterou skončili nejméně čtyři lidé. Všem se podařilo vyprostit, po dalších možných zavalených záchranáři pátrají. Lavina spadla také ve švýcarském resortu Andermatt, kde se zranili dva lidé. Neštěstí v horách ohlásila i Itálie, kde od středy zahynuli tři horolezci.
Záchranáři vyprošťují zavalené lavinou - ilustrační foto.
Záchranáři vyprošťují zavalené lavinou - ilustrační foto. | Foto: facebook.com/Bio aus dem Tal, Manuel Klingseisen, Reuters

V korutanském Ankogelu se lavina utrhla mimo zajištěné sjezdovky, svědkyně události podle agentury APA oznámila dva zasypané. Během záchranné operace se uvolnila druhá lavina. Jeden ze svědků poté nahlásil, že viděl možná až čtyři lyžaře, které sníh pohltil. Následně oblast postihla ještě třetí lavina, která se dostala až na sjezdovku.

První lavina zasypala po pás čtyři lyžaře, většina z nich se dokázala vyprostit sama. Záchranáři v místě druhé laviny žádné zasypané neobjevili, předchozí hlášení svědka se tak nepotvrdilo. Záchranáři ještě kontrolují třetí místo u sjezdovky.

Provozovatel střediska v Ankogelu uvedl, že lavinu vyvolala dvojice lyžařů, která sjížděla svah ve volném terénu mimo zajištěnou sjezdovku. Oblast následně policie uzavřela.

V Andermattu ve švýcarském kantonu Uri, kde platí kritická lavinová situace, skončili pod pod sněhovým závalem dva lidé. Na místě horská služba uspořádala velké pátrání, nasazeni byli i psi, kteří jsou schopní člověka pod masou sněhu najít. Oba zavalené se podařilo vyprostit. Lavina o rozměru zhruba dvacet krát padesát metrů zasáhla i sjezdovku.

Ve střední Itálii ve čtvrtek při výstupu na masiv Gran Sasso zahynuli dva horolezci, kteří se při cestě na vrchol zřítili. Ve středu zde zahynula pod lavinou Italka při pokusu zdolat horu Corno Grande, která je nejvyšším vrcholem Apeninského poloostrova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy