Proti rasismu, migrantům i očkování. Itálii ovládly předvolební demonstrace

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2018 20:54
Zřejmě nejmasovější protest začal po poledni v Řimě - pochod proti rasismu svolaný antifašistickým uskupením ANPI. Velký protest proti migrantům za účasti příznivců italské pravice se uskutečnil v Miláně. Demonstrace se konaly i v Turíně a Palermu, kde byl ohlášen jak protest proti fašismu.
Pochod proti rasismu v Římě.
Pochod proti rasismu v Římě. | Foto: Reuters

Řím - Napjatou předvolební atmosféru v Itálii v sobotu přiostřilo několik velkých demonstrací, kterých se v ulicích měst po celé zemi účastní desetitisíce lidí. Zřejmě nejmasovější protest se koná v Římě, kde po poledni začal pochod proti rasismu svolaný antifašistickým uskupením ANPI. V metropoli byly kvůli němu v pohotovosti tisíce policistů, akce ale byla nakonec v klidu. Proti demonstrantům ale zasahovala policie v Miláně, kde hrozily střety antifašistů s krajní pravicí.

Hlavní pohnutkou pro svolání římské demonstrace proti rasismu a fašismu byl nedávný útok v městě Macerata, kde extremista postřelil šest cizinců tmavé pleti. Do dnešní protestní akce se zapojilo i několik předních italských politiků včetně premiéra Paola Gentiloniho, expremiéra Mattea Renziho, předsedkyně dolní komory parlamentu Laury Boldriniové či zástupců odborových svazů. Celkem se pochodu podle odhadu pořadatelů zúčastnilo až 100 000 lidí, uvedla agentura APA.

Na hlavním milánském náměstí Piazza Duomo se odpoledne uskutečnil velký mítink šéfa pravicové Ligy severu Mattea Salviniho, který má v koalici tvořené rovněž stranou Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho šanci vyhrát nadcházející parlamentní volby. Salviniho přišlo podpořit na 50 000 lidí, kteří shromáždění pojali i jako protest proti migrantům pod heslem "Italové na prvním místě". Pro pravicovou koalici, kterou kromě uskupení kolem Salviniho a Berlusconiho tvoří i protiimigrační strana Bratři Itálie Giorgie Meloniové, je odpor k přílivu migrantů jedním z hlavních témat.

Od rasisticky motivované střelby v Maceratě se po celé Itálii množí konfrontace mezi protifašistickými aktivisty a krajně pravicovými uskupeními, dnes další z nich zabránila v Miláně policie. Ta použila obušky a slzný plyn, aby rozehnala několik stovek levicových radikálů, kteří se chystali střetnout s příznivci krajně pravicové organizace CasaPound.

Demonstrace se konaly i v Turíně a Palermu, kde byl ohlášen jak protest proti fašismu, tak shromáždění příznivců krajní pravice z formace Forza Nuova (Nová síla). V Římě se kromě toho vydali do ulic rovněž odpůrci povinného očkování a odboráři, kterým se nelíbí reformy na trhu práce.

Volby se v Itálii uskuteční 4. března. Podle posledních předvolebních průzkumů nejspíš zemi po hlasování čeká další pat, protože žádná ze tří hlavních sil asi nezíská dostatečnou podporu pro vytvoření funkční vlády. Největší šance na vítězství má středopravý blok kolem Berlusconiho a Salviniho, nerozhodnutí voliči ale mohou přivést k vítězství i středolevou koalici kolem Demokratické strany (PD) premiéra Paola Gentiloniho či populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), které tradičně sbírá protestní hlasy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidal se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy